SZCZEPIENIA PRZECIW HPV W SZKOŁACH
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kamiennej Górze informuje, iż od 1 września 2024 r. na terenie szkół mogą być wykonywane szczepienia przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) przez lekarza POZ za zgodą dyrektora placówki oświatowej.
HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.
Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych.
Szczepienia będą realizowane na terenie szkół, które wyrażą chęć udziału w programie, w miejscu dostosowanym do wykonania szczepienia, np. gabinecie profilaktyki zdrowotnej.
Będą wykonywane przez personel podstawowej Opieki Zdrowotnej (lekarz, pielęgniarka), z którym szkoła nawiąże współpracę.
Do udziału w programie może zgłosić się każda szkoła podstawowa, do której uczęszczają dzieci (dziewczęta i chłopcy) po ukończeniu 9. roku życia, do ukończenia 14. roku życia - w schemacie dwudawkowym. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Dostępne będą 2 rodzaje szczepionek przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV): 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.
Szczepienia są dobrowolne dla pacjenta, a decyzja o szczepieniu podejmowana jest przez rodzica, a następnie przez lekarza POZ na podstawie przeprowadzonego badania kwalifikacyjnego. Szczepienia wykonywane w szkole mają charakter zalecanych szczepień ochronnych.
Więcej informacji jest dostępnych na stronie internetowej Ministerstwa Zdrowia https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv