Kampania HIV-AIDS „Czy wiesz, że...”
02.07.2021
Krajowe Centrum ds. AIDS przygotowało kolejną edycję działań edukacyjno-informacyjnych pod hasłem „Czy wiesz, że…”, będących kontynuacją kampanii profilaktycznej HIV/AIDS z 2020 r. Wakacyjna odsłona kampanii ruszyła 16 czerwca 2021 roku. Kampania została przygotowana w oparciu o wyniki badań społecznych dotyczących wiedzy na temat HIV/AIDS w naszym kraju oraz informacje przekazane przez konsultantów z Poradni Internetowej HIV/AIDS oraz z Telefonu Zaufania HIV/AIDS.
Pracownicy obu poradni wielokrotnie sygnalizowali, że świadomość zagrożenia zakażeniem HIV wśród rozmówców jest bardzo niska, a kierowane pytania są podobne do tych stawianych na początku lat 90., np. czy można się zakazić przez dotyk, przez podanie ręki i czy komary lub zwierzęta przenoszą HIV. Bardzo duży odsetek społeczeństwa nie potrafi prawidłowo wymienić podstawowych sytuacji, w których nie istnieje realne narażenie na zakażenie HIV. Wiele osób nie odnosi ryzyka zakażenia HIV do własnej osoby, co wynika m.in. ze stereotypizacji przypisującej możliwość zakażenia wirusem HIV wyłącznie wybranym grupom społecznym. Ma to przełożenie na liczbę wykonywanych badań w kierunku HIV. Jak się okazuje tylko około 5-9% osób wykonało choć raz w swoim życiu test w kierunku HIV.
Aktualna odsłona kampanii „Czy wiesz, że…” ma na celu podniesienie poziomu wiedzy, wyjaśnienie najczęściej powielanych mitów i przybliżenie faktów na temat wirusa HIV, choroby AIDS oraz innych STIs poprzez propagowanie poniższych informacji:
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV podczas pływania w basenie
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV drogą kropelkową, np. przez kaszel lub kichanie
- NIE ma ryzyka zakażenia HIV ani przez ukąszenie, ani przez rozgniecenie na sobie, ani nawet przez połknięcie komara
- HIV przenosi się głównie podczas niezabezpieczonych kontaktów seksualnych
- Do zakażenia kiłą, rzeżączką, HPV i innymi STIs dochodzi w podobny sposób jak do zakażenia HIV
- Istnieje możliwość szybkiej diagnostyki. Wykonanie testu jest jedyną metodą rozpoznania zakażenia HIV. Test na HIV – bezpłatnie, anonimowo i bez skierowania – można wykonać w jednym z punktów konsultacyjno-diagnostycznych (PKD) https://aids.gov.pl/pkd/
- Miejsca, gdzie można uzyskać fachową wiedzę i pomoc w temacie HIV/AIDS oraz innych STIs to:
strona Krajowego Centrum ds. AIDS: https://aids.gov.pl/
Poradnia Internetowa HIV/AIDS: poradnia@aids.gov.pl
bezpłatny Telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448
Materiały graficzne kampanii:
plakaty informacyjno-edukacyjne – do pobrania
Materiały
STIsPLAKATY_STIs-1.jpg 0.60MB sex
PLAKATY_SEX-1.jpg 0.52MB kichanie
PLAKATY_KICHANIE-1.jpg 0.62MB basen
PLAKATY_BASEN-1.jpg 0.49MB komar
PLAKAT_KOMAR-1.jpg 0.50MB