W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kampania #mójpierwszyraz

15.11.2024

Kampania #mójpierwszyraz

Większość z dorosłych Polaków jest aktywna seksualnie, ale tylko jedna osoba na dziesięć chociaż raz w życiu wykonała test w kierunku HIV, mimo że główną drogą przenoszenia wirusa są kontakty seksualne niezabezpieczone prezerwatywą. Nadal liczna jest grupa osób, która nie jest świadoma swojego zakażenia i może nieumyślnie zakażać swoich partnerów.

Z tego powodu Krajowe Centrum ds. AIDS rozpoczęło ogólnopolską kampanię społeczną dla młodych dorosłych pod hasłem: „Mój pierwszy raz” (#mójpierwszyraz).

Cele kampanii to:

  1. Popularyzacja wczesnej diagnostyki w kierunku HIV, szczególnie wśród osób, które nigdy w swoim życiu nie wykonały testu w kierunku HIV, ponieważ nie odnoszą do siebie ryzyka zakażenia. Można jednocześnie diagnozować inne zakażenia, które często towarzyszą HIV, jak kiła, HCV, rzeżączka czy chlamydioza.
  2. Przełamanie stereotypu, że HIV zakażają się jedynie osoby z wybranych populacji, takie jak np.  sprzedające usługi seksualne, uzależnione od narkotyków, homoseksualiści. 
  3. Popularyzowanie faktów, że nie ma grup ryzyka, są natomiast ryzykowne zachowania i sytuacje mogące prowadzić do zakażenia HIV. Kontakt seksualny bez użycia prezerwatywy jest takim zachowaniem, dlatego warto rozważyć wykonanie testu. Tym bardziej, że istnieje wiele możliwości jego wykonania, a jedną z nich jest bezpłatne i anonimowe testowanie w punktach konsultacyjno-diagnostycznych (PKD), połączone z profesjonalnym poradnictwem. W każdym województwie znajduje się przynajmniej jeden taki punkt. Adresy punktów znajdują się na stronie: https://aids.gov.pl/pkd/. Warto podkreślić, że nie trzeba specjalnie się do takiego testu przygotowywać, a więc np. być na czczo.

Więcej informacji:
Strona kampanii: mojpierwszyraz.aids.gov.pl
Poradnia internetowa HIV/AIDS: https://aids.gov.pl/pi 
Bezpłatny Telefon Zaufania HIV/AIDS: 800 888 448

{"register":{"columns":[]}}