16 listopada 2023r. – Światowy Dzień Rzucania Palenia
16.11.2023
Obchodzony jest corocznie w trzeci czwartek listopada. Pomysłodawcą akcji był amerykański dziennikarz Lynn Smith, który w 1974 roku zaapelował do czytelników swojej gazety, aby przez jeden dzień nie palili papierosów.
W Polsce Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodzony jest od 1991 roku.
Palenie tytoniu jest przyczyną zachorowań na choroby nowotworowe, choroby układu oddechowego
i krążenia. Konsekwencje uzależnienia od tytoniu dotykają nie tylko osobę paląca, ale również ich bliskich. Bierne palenie podnosi ryzyko zachorowania na raka płuca o jedną czwartą, zwiększa także zagrożenie rakiem krtani i przełyku. Szkodliwe jest nawet przebywanie w pomieszczeniach przesyconych zapachem dymu tytoniowego.
Na całym świecie tytoń zabija ponad 5 milionów osób każdego roku – w tym ponad 600 tysięcy osób, które palą biernie, wdychając dym osób palących w najbliższym otoczeniu. Choć śmiertelne skutki tego nałogu są powszechnie znane, głównym problemem związanym z rzucaniem palenia jest fakt,
iż papierosy zabijają powoli – palacz może nie odczuwać skutków swojego nałogu przez wiele lat.
Warto spróbować rzucić palenie, gdyż odstawienie papierosów jest najskuteczniejszym sposobem zmniejszenia ryzyka zachorowania, a nawet przedwczesnej śmierci z powodu chorób odtytoniowych.
Palący sam musi podjąć decyzję, aby ratować zdrowie swoje i osób z jego otoczenia.
Państwowa Inspekcja Sanitarna koordynuje programy edukacji antytytoniowej dla dzieci i młodzieży
w przedszkolach i szkołach na terenie powiatu kieleckiego i miasta Kielce:
- "Czyste powietrze wokół nas" - program edukacyjny dla dzieci 5 i 6 letnich,
- "Nie pal przy mnie, proszę", "Bieg po zdrowie" oraz "Znajdź właściwe rozwiązanie" - programy edukacyjne dla uczniów szkoły podstawowej,
- "ARS, czyli jak dbać o miłość" - program edukacyjny dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych dot. różnego typu uzależnień.