Światowy Dzień Rzucania Palenia 2024
14.11.2024
Każdego roku w trzeci czwartek listopada (w 2024 r. – 21 listopada) obchodzimy Światowy Dzień Rzucania Palenia Tytoniu. To doskonała okazja do podkreślenia konieczności walki z nałogiem palenia tytoniu na poziomie społecznym i indywidualnym.
Substancje chemiczne zawarte w dymie, m.in.: nikotyna, substancje smoliste i tlenek węgla przenikają do organizmu. Palenie jest bardzo szkodliwe dla zdrowia i negatywnie wpływa na każdy organ naszego organizmu.
Wystarczy wymienić tylko kilka faktów, aby przekonać się o konieczności rzucenia palenia:
- Co 10 sekund na całym świecie umiera palacz – najczęściej z powodu raka płuc, rozedmy czy choroby serca.
- Palacze tytoniu przez całe życie tracą średnio co najmniej 10 lat życia.
- Dym tytoniowy zawiera oprócz samej nikotyny aż 4 tysiące różnych szkodliwych substancji, z czego 250 jest szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, a 40 jest silnie rakotwórczych.
- W Polsce palenie papierosów jest główną przyczyną chorób nowotworowych: raka jamy ustnej, gardła, przełyku, trzustki, nerek, pęcherza moczowego i innych narządów.
- Każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
- W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób!
- Palenie tytoniu jest przyczyną śmierci nawet połowy jego użytkowników.
- Proces regeneracji organizmu po rzucaniu palenia zaczyna się już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa i trwa ok. 15 lat.
Rzucenie palenia znacznie zwiększa szanse na dłuższe i zdrowsze życie.
Nawet jeżeli paliłeś przez wiele lat, możesz zniwelować szkodliwe efekty nałogu i doświadczyć korzyści zdrowotnych płynących z rzucenia palenia od pierwszych godzin po wypaleniu ostatniego papierosa po wiele lat po rozstaniu z nałogiem. Poniżej wymieniono najważniejsze zmiany, których doświadczysz, rzucając palenie już dziś:
Rzucanie palenia to proces rozpoczynający się w momencie, w którym zaczynasz myśleć: a może rzucić palenie? Jednak nie każdy jest w stanie poradzić sobie z tym sam.
Pomocna w procesie rzucania palenia jest funkcjonująca przy Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie - Państwowym Instytucie Badawczym, ogólnopolska Telefoniczna Poradnia Pomocy Palącym tel. : 801 108 108 oraz 22 211 80 15.
Godziny pracy Poradni: poniedziałek – piątek: 09:00 -21:00, sobota: 09:00 -15:00
Jeśli masz zamiar rzucić lub jesteś w trakcie rzucania palenia i potrzebujesz porady, zadzwoń!