W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja o stanie bezpieczeństwa sanitarnego powiatu kolbuszowskiego za 2022 r.

31.03.2023

Informacja_GIS

Informacja ogólna o Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

Państwowa Inspekcja Sanitarna zgodnie z ustawą z dnia 14 marca 1985 r. Dz. U. z 2021r poz. 195 (ustawa o PIS) jest powołana do realizacji zadań z zakresu zdrowia publicznego, w szczególności poprzez sprawowanie nadzoru nad warunkami: higieny środowiska, pracy, procesów nauczania i wychowania, wypoczynku i rekreacji, zdrowotnymi żywności, żywienia i przedmiotów użytku, higieniczno-sanitarnymi jakie powinien spełniać personel medyczny, sprzęt oraz pomieszczenia, w których są udzielane świadczenia zdrowotne. Celem jest ochrona zdrowia ludzkiego przed niekorzystnym wpływem szkodliwości i uciążliwości środowiskowych, zapobiegania powstawaniu chorób, w tym chorób zakaźnych i zawodowych.
Państwowa Inspekcja Sanitarna równolegle z rozwojem gospodarczym powiatu kolbuszowskiego systematycznie rozszerza swoje zadania w zakresie zdrowia publicznego. Wymiernym tego efektem jest planowa i systematyczna poprawa stanu higieny środowiska naturalnego człowieka. Wypracowywane przez organy PIS informacje, służą do identyfikowania i formułowania najistotniejszych problemów związanych z wpływem otaczającego środowiska na zdrowie społeczeństwa. Zagrożenia bezpieczeństwa sanitarnego są niezwykle zróżnicowane, zmienne i nieprzewidywalne, co dotychczas pokazały ostatnie lata. W przedstawionym Państwu raporcie o stanie sanitarno – higienicznym powiatu kolbuszowskiego wskazano na działania podejmowane przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Kolbuszowej na przestrzeni 2022 roku.
W ramach identyfikowania różnorodnych zagrożeń zdrowotnych, Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kolbuszowej jest włączony do funkcjonowania centralnych systemów monitorowania sytuacji epidemiologicznej w skali krajowej i unijnej, które są realizowane poprzez
prowadzenie :
✓ monitoringu jakości wody do spożycia przez ludzi,
✓ monitoringu jakości wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli,
✓ systemu Wczesnego Ostrzegania o niebezpiecznych Produktach Żywnościowych i Środkach Żywienia Zwierząt – RASFF,
✓ system granicznej kontroli sanitarnej środków spożywczych TRACES-NT,
✓ Platformy Koordynacji i Wymiany Danych – Single Window (PKWD–SINGLE WINDOW),
✓ systemu informowania o produktach kosmetycznych i substancjach chemicznych – RAPEX,
✓ systemu monitorowania i ostrzegania o dopalaczach -SMIOD,
✓ systemu rejestracji chorób zawodowych,
✓ elektronicznych rejestrów chorób zakaźnych/zakażeń,
✓ elektronicznego systemu nadzoru nad dystrybucją szczepionek – ESNDS,
✓ systemu rejestracji wywiadów epidemiologicznych – SRWE,
✓ rejestru ognisk epidemicznych – ROE i Epi-Baza, Redmine,
✓ systemu EWP3,
✓ systemu ewidencji Państwowej Inspekcji Sanitarnej (SEPIS)

Materiały

Ocena stanu sanitarnego powiatu za 2022 r.
Ocena​_stanu​_sanitarnego​_powiatu​_za​_2022r.pdf 2.47MB
{"register":{"columns":[]}}