W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Czystość piaskownic a bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw

Czystość piaskownic a bezpieczeństwo dzieci na placach zabaw

PPIS w Kole przypomina o bezpiecznym korzystaniu z piaskownic przez dzieci
na placach zabaw.

Drodzy Rodzice! Nasze dzieci uwielbiają zabawy w piasku, dlatego piaskownica jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia placów zabaw. Wspólne zamiłowanie
i przyjemność uczy współpracy w grupie, kształtuje wyobraźnię i rozwija zdolności manualne. Podczas każdej zabawy zwracamy jednak szczególną uwagę na szeroko rozumiane zachowanie bezpieczeństwa naszych maluchów. Jedną z najważniejszych czynności podlegających częstej konserwacji jest wymiana piasku w piaskownicy, gdyż brak jego wymiany może powodować zagrożenie chorobami odzwierzęcymi, pasożytniczymi, zakaźnymi pasożytniczymi (które występują po celowym lub nieumyślnym spożyciu zanieczyszczonego kałem psów lub kotów piasku). Takie zanieczyszczenia są często spotykane w naszej piaskownicy, dlatego tak istotnym jest, by zadbać o jego regularną wymianę. Częstotliwość wymiany dostosowuje się do sytuacji.

Jak często wymieniać piasek w piaskownicach?

Obowiązek wymiany piasku wynika z potrzeby zminimalizowania zagrożenia zakażeniami. Wymiana piasku konieczna jest dwa razy do roku: przed rozpoczęciem sezonu letniego oraz w trakcie jego trwania. Konieczność wymiany zawartości piaskownicy zachodzi również wtedy, gdy widzimy, że znajdują się w nim zanieczyszczenia (np. liczne odpady lub odchody zwierzęce).

Kto jest odpowiedzialny za czystość i wymianę piasku?

Zgodnie z treścią prawa budowlanego piaskownice należą do grupy obiektów małej architektury służących rekreacji codziennej a dbałość o ich należyty stan estetyczny a przede wszystkim techniczny ponosi właściciel lub zarządca.

Również w myśl ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych,  właściciel, posiadacz lub zarządzający nieruchomością są obowiązani utrzymywać
ją w należytym stanie higieniczno-sanitarnym w celu zapobiegania zakażeniom i chorobom zakaźnym.

                                       Profilaktyka

Mając na celu zdrowie naszych dzieci - w trakcie zabawy oraz po jej zakończeniu powinniśmy zwracać szczególną uwagę na zachowanie podstaw higieny. Pamiętajmy,
by zabawa w piasku nie była połączona ze spożywaniem posiłku, by piasek nie dostawał się do oczu i ust dziecka oraz zawsze po zakończonej zabawie w piaskownicy zadbajmy o dokładne umycie rąk i twarzy dziecka wodą z mydłem.

Bezpieczeństwo, zdrowie i radość naszych dzieci są dla nas priorytetem, dlatego starajmy się także dbać o wspólne dobro jakim są place zabaw i urządzenia, które się tam znajdują.

            PPIS w Kole sprawuje bieżący nadzór nad tymi obiektami na terenie powiatu kolskiego. W przypadku zaistniałych nieprawidłowości będą podejmowane stosowne działania.

{"register":{"columns":[]}}