W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

MAŁY KLESZCZ - DUŻY PROBLEM ? - Wakacyjne zagrożenia kleszczami i przenoszonymi przez nich chorobami

MAŁY KLESZCZ - DUŻY PROBLEM ? - Wakacyjne zagrożenia kleszczami i przenoszonymi przez nich chorobami

 

Lato sprzyja korzystaniu z form wypoczynku na świeżym powietrzu w parkach i lasach oraz noszeniu lżejszego ubioru, zwiększając równocześnie ryzyko pogryzienia przez kleszcze mogące przenosić groźne dla zdrowia, bakterie, wirusy i pierwotniaki.

Gdzie możemy spotkać kleszcza?

Do spotkania z kleszczem najczęściej dochodzi w miejscach porośniętych trawą lub krzewami. Zarośla stanowią bowiem idealne miejsce oczekiwania na swoją „ofiarę”. Spacerując po lesie, łące lub parku czy wypoczywając na rzeką albo jeziorem jesteśmy narażeni na spotkanie kleszcza.

 

Jak uchronić się przed kleszczem?

Kleszcze dostają się na nasze ubranie lub skórę bezpośrednio z roślin. Przechodząc przez zarośla możemy zebrać kleszcza z liścia lub źdźbła trawy, dlatego  istotne jest właściwe ubranie.  Wybierając jasną odzież szybciej i łatwiej dostrzeżesz kleszcza. Zakładając bluzę z długim rękawem lub kurtkę, długie spodnie, zakryte buty oraz czapkę utrudnisz pasożytom dostęp do skóry.

Dodatkowym zabezpieczeniem są środki odstraszające kleszcze. Stosuj je jednak ostrożnie, zgodnie z zaleceniami producenta umieszczonymi na opakowaniu.

 

 

Najczęstsze miejsca żerowania

Po powrocie dokładnie obejrzyj skórę (także w zagłębieniach ciała, np. za uszami czy w zgięciach kolan) ugryzienie kleszcza jest bezbolesne i nieproszony gość może pozostać niezauważony na naszym ciele nawet przez kilka dni. Pomocne w pozbyciu się kleszczy jest również wyczesanie włosów i umycie całego ciała. Miejsce po ukąszeniu obserwujemy przez kilkanaście dni, zwracamy również uwagę na ogólne samopoczucie. Jeżeli pojawią się niepokojące objawy tj. osłabienie, ból głowy, gorączka, ból mięśni lub pierścieniowate zaczerwienienie skóry wokół ukąszenia należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem.

 

Kleszcze są groźne dla zdrowia

Choroby przenoszone przez kleszcze są ważnym i narastającym problemem epidemiologicznym i klinicznym. Do najczęściej rozpoznawanych zachorowań  w Polsce należą borelioza oraz kleszczowe zapalenie mózgu.

USUWANIE KLESZCZA 

Kleszcza należy usuwać w całości, nie wolno go zgniatać ani kaleczyć. Nie należy go smarować masłem, olejem ani innym tłuszczem, gdyż w ten sposób zamyka się otwory oddechowe pasożyta, w wyniku czego wymiotuje on zawartością przewodu pokarmowego do ciała człowieka powodując jego zakażenie.  Prawidłowe, skuteczne i bezpieczne postępowanie polega na usunięciu kleszcza za pomocą dostępnych, skutecznych narzędzi np. pinceta lub kleszczołapki
       
PAMIĘTAJCIE!

Im szybciej kleszcz zostanie usunięty z naszego ciała, tym mniejsze jest prawdopodobieństwo zakażenia !!!

Źródła: Główny Inspektorat Sanitarny, Ministerstwo Zdrowia

Materiały

Miejsca​_żerowania
Miejsca​_żerowania.png 0.22MB
{"register":{"columns":[]}}