W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Podsumowanie Akcji ważenia tornistrów w powiecie kolskim- analiza obciążenia uczniów szkół podstawowych tornistrami/plecakami za I i II semestr 2023/2024

Podsumowanie Akcji ważenia tornistrów w powiecie kolskim- analiza obciążenia uczniów szkół podstawowych tornistrami/plecakami za I i II semestr 2023/2024

09.07.2024r.

 

Na terenie powiatu kolskiego pracownicy Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Kole w roku szkolnym 2023/2024 kontynuowali akcję ważenia tornistrów w szkołach podstawowych. Przeprowadzono ocenę obciążenia uczniów tornistrami  i plecakami w 11 szkołach podstawowych w klasach I-VIII. Badania przeprowadzono w 2 szkołach miejskich oraz 9 szkołach wiejskich. Badaniem objęto ogółem 95 oddziałów szkolnych, zważono łącznie 909 uczniów oraz ich tornistry/plecaki.

        Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie tornistrów szkolnych ciężar plecaków/tornistrów powinien wynosić od 10%  do 15 % masy ciała ucznia.

 

W wyniku przeprowadzonej analizy stwierdzono :

  • w niskiej normie <  10 % mieści się 476 uczniów ( tj. 52%  badanych)
  • w średniej normie 10-15% mieści się 327 uczniów (tj. 36 % badanych)
  • w wysokiej normie powyżej 15% mieści się 106 uczniów ( tj. 12 % badanych)

 

Podczas przeprowadzonych badań  w tylko jednej placówce wśród uczniów nie stwierdzono przekroczenia obciążenia uczniów ciężarem tornistrów, tj. wagi tornistrów nie przekraczały 15% masy ciała uczniów. Spośród wszystkich zważonych plecaków najcięższy ważył 9,66 kg i należał do ucznia klasy VI. Czynnikami wpływającymi na znaczne obciążenie tornistrów szczególnie wśród dzieci klas I oraz IV-VI są: zestawy podręczników z danego przedmiotu - po dwa podręczniki, ćwiczenia i duży zeszyt do pisania, książki i zeszyty nie ujęte w planie zajęć lekcyjnych zeszyty w twardej oprawie, dodatkowe piórniki, przybory szkolne, materiały na zajęcia plastyczne, bidony z wodą o dużej pojemności, ciężkie termosy, worki/torby z ubraniami na zajęcia wychowania fizycznego, odzież wierzchnia, bluzy, słodycze, zabawki. W każdej placówce po zakończonych badaniach omówione zostały z dyrektorami szkół wyniki pomiarów. W placówkach, w których stwierdzono znaczne przekroczenia wagi tornistrów zobowiązano dyrektorów do podjęcia działań                         i przesłania informacji do PPIS w Kole w celu zmniejszenia obciążenia uczniów ciężarem tornistrów. Jednym z działań w skontrolowanej placówce było zakupienie dodatkowych zestawów podręczników oraz zamówienie szafek indywidualnych dla uczniów, aby ułatwić pozostawianie podręczników w szkole. Ponadto 3 szkoły podstawowe przygotowały tablice informacyjne na temat prawidłowego pakowania tornistra oraz zdrowego odżywania – zdjęcia prac przedstawiono poniżej.

 

Zdjęcie nr 1 Tablica informacyjna wykonana                        Zdjęcie nr 2 Tablica informacyjna wykonana przez uczniów        

 przez uczniów Szkoły Podstawowej w Bylicach                     Szkoły Podstawowej nr 1 w Kłodawie

 

Większość szkół, w których przeprowadzono badania posiada pomieszczenia szatni z indywidualnymi szafkami dostępnymi dla wszystkich uczniów szkoły, które przeznaczone są do przechowywania odzieży wierzchniej, odzieży sportowej oraz rzeczy osobistych uczniów. W salach zajęć znajdują się miejsca do przechowywania podręczników szkolnych - wydzielone półki lub szafki. Uczniowie często nie korzystają z nich - fakt ten potwierdzają uzyskane wyniki kontroli.

Podczas dokonywania pomiarów przeprowadzono w każdej kontrolowanej szkole szereg działań o charakterze edukacyjno - informacyjnym w formie rozmów indywidualnych oraz pogadanek z uczniami w zakresie prawidłowego pakowania                  i noszenia tornistrów, prawidłowej postawy ciała, aktywności fizycznej oraz zdrowego odżywiania. W placówkach pozostawiono ulotki informacyjne dotyczące tornistrów szkolnych dla uczniów, nauczycieli oraz rodziców. Wykorzystano również nowe ulotki dotyczące tornistrów opracowane przez WSSE w Poznaniu.

Prowadzone kontrole oraz działania edukacyjne w zakresie obciążenia uczniów ciężarem tornistrów w szkołach prowadzą do zwiększenia świadomości dyrektorów, wychowawców, a także uczniów szkół. Porównując I i II semestr roku szkolnego 2023/2024 zaobserwowano znaczne zmniejszenie liczby uczniów (z 15% na 6%), obciążonych tornistrem o wadze powyżej normy.              

Akcja ważenia tornistrów w szkołach w powiecie kolskim będzie kontynuowana                   w roku szkolnym 2024/2025.  

 

 

 

Sporządziły : Magdalena Siekierska – asystent ON.HD,

                     Danuta Tomczyk – starszy technik ON.HD

{"register":{"columns":[]}}