26 maja 2022 r. – Dzień Mamy
26.05.2022
Z okazji zbliżającego się Dnia Mamy pragniemy przypomnieć każdej z pań, w jaki sposób zadbać o bezcenne zdrowie. Oprócz racjonalnej, zbilansowanej diety oraz regularnej aktywności fizycznej, profilaktyka zdrowia mam powinna być oparta na wykonywaniu badań profilaktycznych w zależności od wieku.
Na liście podstawowych badań profilaktycznych zalecanych kobietom w każdym wieku, już po ukończeniu 20. roku życia znajdziemy morfologię krwi, OB, stężenie cukru we krwi oraz ogólne badanie moczu. Lekarze zalecają, aby badania te wykonywać średnio raz do roku.
Raz do roku kobieta powinna sprawdzić również ciśnienie krwi oraz masę ciała. Na liście badań profilaktycznych dla 20-latek znajdziemy ponadto USG jamy brzusznej, które należy wykonywać średnio co 3-5 lat oraz RTG klatki piersiowej. To ostatnie badanie jest szczególnie istotne dla pań nałogowo palących papierosy. Przynajmniej raz do roku kobieta powinna oczywiście odwiedzić też stomatologa. Jeśli stwierdzi on obecność ubytków, wizyty najlepiej powtarzać co 6 miesięcy.
Każda kobieta, bez względu na wiek, powinna raz w miesiącu wykonać samobadanie piersi – najlepiej między 6. a 9. Dniem cyklu, kiedy nie są jeszcze zbyt bolesne i nabrzmiałe. Ponadto przyjmuje się, że kobieta po ukończeniu 20. roku życia powinna co 2 lata chodzić na kontrolne USG piersi. Zaleca się regularne wizyty u lekarza ginekologa oraz wykonywanie badań cytologicznych rozpoczynając od momentu rozpoczęcia współżycia, jednak nie później niż po ukończeniu 25. roku życia.
Dla 30-latek profilaktyka zdrowotna będzie oczywiście tak samo ważna. Do standardowych badań profilaktycznych w tym wieku zaliczymy wspomnianą już morfologię krwi, OB, pomiar cukru oraz ogólne badanie moczu (wykonywane raz do roku). 30-latki nie mogą zapominać o corocznym pomiarze ciśnienia tętniczego, skontrolowaniu wagi oraz stanu uzębienia. U kobiet w wieku 30 lat nadal ważny będzie także lipidogram – wykonany z podobną częstotliwością, czyli średnio co 3-5 lat (lekarz prowadzący może zalecić inaczej). 30-latkom zaleca się wykonywanie USG piersi raz do roku oraz comiesięcznego samobadania piersi.
Z każdym kolejnym rokiem zakres badań profilaktycznych dla kobiet sukcesywnie się poszerza. 40-latki powinny badać się przede wszystkim pod kątem ryzyka chorób sercowo-naczyniowych (udaru mózgu, zawału serca). Oczywiście w dalszym ciągu obowiązują je coroczne badania podstawowe, ze szczególnym uwzględnieniem badań w kierunku cukrzycy. W dalszym ciągu 40-latkom zaleca się wykonywanie USG piersi oraz comiesięcznego samobadania piersi. Badanie cytologiczne powinno być wykonane przynajmniej raz na 3 lata. Kolejnym badaniem umożliwiającym wczesną diagnostykę nowotworów gruczołu sutkowego jest mammografia. Pierwszą mammografię zaleca się kobietom w okolicach 40. roku życia.
Morfologia, OB, pomiar cukru, ciśnienia tętniczego, kontrola wagi i ogólne badanie moczu dla 50-latek nadal będą stanowiły podstawę profilaktyki. Kontrola stomatologiczna czy lipidogram powinny być wykonywane już co 2 lata. W tym wieku zwiększa się ryzyko chorób sercowo-naczyniowych. Po przekroczeniu 50-tki kobieta jest bardziej narażona na złamania, dlatego do badań profilaktycznych należy dołożyć badanie densytometryczne, czyli badanie w kierunku osteoporozy. Ocenia ono gęstość kości i powinno się je wykonywać mniej więcej co 10 lat, jeśli wyniki są prawidłowe. Niezbędnymi badaniami po ukończeniu 50. roku życia są nadal samobadanie piersi – raz w miesiącu, mammografia – co 2-3 lata i uzupełniająco USG piersi. Badanie cytologiczne powinno być wykonane przynajmniej raz na 3 lata. Badania profilaktyczne dla kobiet po 50. roku życia powinny uwzględniać również diagnostykę w kierunku nowotworu jelita grubego, w tym kolonoskopię oraz badanie kału na obecność krwi utajonej. Badanie to wykonuje się z różną częstotliwością, w zależności od decyzji lekarza.