ALKOHOL
28.12.2023
Słowo alkohol kojarzy się z dostępnymi w sklepach napojami alkoholowymi. Piwo, wino, wódka i spirytus różnią się procentową zawartością alkoholu etylowego. Jednak każdy z tych napojów działa podobnie na organizm człowieka i przy nadmiernym spożyciu może być dla niego groźny.
O alkoholu mówią najstarsze dokumenty, dzieła literackie i kodeksy prawa. W starożytności rozcieńczone wino spożywano jako codzienny napój. W XVIII wieku opanowano technologię produkcji wódki z ziemniaków, co spowodowało wzrost produkcji i – w konsekwencji – wzrost spożycia. Nadmiernie spożywany alkohol stał się przyczyną wielu chorób oraz rodzinnych tragedii.
Jak wpływa alkohol na funkcjonowanie organizmu człowieka
Tuż po wypiciu alkohol trafia do żołądka, skąd szybko przedostaje się do krwi a wraz z nią do mózgu, gdzie oddziałuje bezpośrednio na ośrodkowy układ nerwowy.
Nawet niewielka jego ilość upośledza zdolność racjonalnego myślenia, powoduje szereg zmian w procesie odbioru i przetwarzania bodźców zewnętrznych oraz ma wpływ na różne zachowania, m.in.:
• pogarsza koordynację ruchową – zaburza równowagę;
• zmniejsza szybkość reakcji – wydłuża jej czas;
• rozprasza uwagę – obniża koncentrację, powodując trudności w wykonywaniu kilku czynności jednocześnie;
• powoduje pogorszenie wzroku, a także zawęża i ogranicza pole widzenia;
• powoduje błędną ocenę odległości i prędkości;
• wzmaga senność.
Spożywanie nadmiernych ilości alkoholu negatywnie wpływa na zdrowie fizyczne i psychiczne człowieka. Jest przyczyną szeregu dolegliwości, upośledza pracę wątroby i trzustki, powoduje zaburzenia w układzie krążenia, nerwowym, oddechowym oraz trawiennym.
Nadmierne spożywanie alkoholu prowadzi do alkoholizmu, choroby polegającej na utracie kontroli nad ilością spożywanego alkoholu!