Co powinno się znaleźć w turystycznej apteczce pierwszej pomocy?
08.08.2022
Nie ulega wątpliwości, że wybierając się na dowolną wyprawę, warto mieć w plecaku apteczkę pierwszej pomocy. To podstawowy element ekwipunku, o którym nie można zapomnieć. Co powinno się w niej znaleźć i jak dopasować wyposażenie w zależności od tego, gdzie się wybieramy?
Apteczka powinna być wyposażona zgodnie z potrzebamiApteczka powinna być wyposażona zgodnie z potrzebami
Uważamy, że w apteczce pierwszej pomocy powinny znaleźć się wszystkie potrzebne akcesoria, ale jednocześnie nie warto pakować do niej wszystkiego. Czy to nie stoi w sprzeczności? Otóż nie ma sensu wozić ze sobą całego sprzętu, tylko po to, by go mieć, choć w aktualnych warunkach nie będzie potrzebny, a jedynie dociąży ekwipunek. Apteczka zazwyczaj noszona jest w plecaku, a jej skład powinien być tak skompilowany, by zawierała to, co może być przydatne w danych warunkach.
Absolutna podstawa, czyli „core apteczki”
W Polsce nie istnieją wytyczne, co dokładnie ma się znaleźć w apteczce pierwszej pomocy. Oczywiście nie jest tak, że nie ma się na czym wzorować. Warto kierować się niemieckimi normami DIN, określającymi podstawowy skład różnego rodzaju apteczek. Norma DIN 13164 opisuje wyposażenie konieczne w razie wypadku drogowego i zdarzeń wymagających udzielenia pierwszej pomocy w terenie. Norma DIN 13167 określa wyposażenie apteczki dla kierowców jednośladów, a norma DIN 13157 określa wyposażenie niezbędne do udzielania pierwszej pomocy na terenie zakładów pracy, fabryk, magazynów itd. Normy te są ogólnodostępne, skupimy się zatem na elementach, które warto zabrać dodatkowo.
W co wyposażyć apteczkę pierwszej pomocy?
- Apteczka w góry – powinna zawierać większą liczbę opatrunków, plastry na odciski, a także opatrunki do opatrywania urazów, skręceń i złamań. Przydatne będą też szyny do usztywniania kończyn (typu sam splint), a planując wędrówkę w niebezpieczne rejony, gdzie istnieje ryzyko urazu głowy, warto wyposażyć się w kołnierz ortopedyczny. Konieczna będzie folia NRC (można wziąć więcej niż 1 sztukę). Warto mieć pod ręką także środki na stłuczenia i obrzęki, na oparzenia oraz leki na alergie. Zimą warto dodatkowo zabrać ze sobą chemiczne ogrzewacze.
- Apteczka na rower – tutaj podobnie jak w przypadku wypraw górskich, przeważają urazy: zranienia, stłuczenia i złamania; zwłaszcza urazy głowy. Apteczka musi więc koniecznie być wyposażona w zestaw ułatwiający opatrywanie ran głowy np. Codofix. Wybierając się w dalszą podróż, warto spakować do plecaka jednorazowy kołnierz ortopedyczny do zabezpieczenia kręgosłupa w razie podejrzenia jego urazu podczas upadku. Konieczny będzie też zestaw opatrunków ponad to, co znajduje się w podstawowym wyposażeniu.
- Apteczka na spływ kajakowy i nad wodę – w tym przypadku warto zadbać o to, by znalazły się w niej akcesoria pozwalające uniknąć wychłodzenia, a więc folia NRC dla każdego uczestnika, opcjonalnie też chemiczne ogrzewacze. Koniecznie należy umieścić w apteczce maseczkę do oddechów zastępczych, ponieważ w razie prowadzenia resuscytacji krążeniowo-oddechowej, kluczową rolę będą odgrywały oddechy zastępcze. W przypadku innych zdarzeń można z nich zrezygnować, ale przy ratowaniu topielca to one będą tym kluczowym elementem.
- Apteczka na zimę – trzeba ją wyposażyć w zestaw folii NRC dla każdego uczestnika wyprawy, ogrzewacze, preparat na stłuczenia, skręcenia i inne kontuzje, a w przypadku wypraw w góry, czy na narty, zwłaszcza poza szlakiem – szyny do usztywniania kończyn, kołnierz ortopedyczny i zestaw opatrunków.
Nie zapominajmy też o tym, by zawsze mieć naładowany telefon, z którego można zadzwonić po służby ratunkowe, a wybierając się gdzieś dalej, warto mieć ze sobą dodatkowe źródło energii np. powerbank do podładowania baterii.
Dobra apteczka to… uzupełniona apteczka
Jak dobrze nie byłaby skompletowana apteczka, na nic się nie zda, gdy nie będziemy dbali o jej uzupełnienie i wyczyszczenie po użyciu, a także o pilnowanie dat ważności produktów leczniczych oraz opatrunków. Musi być więc okresowo wyjmowana z plecaka, sprawdzana, uzupełniana, a przeterminowane leki wymieniane. Tylko wtedy masz pewność, że spełni swoje zadanie.