W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dzień Walki z Chorobą Alzheimera

21.09.2023

1

21 września obchodzimy Światowy Dzień Walki z Chorobą Alzheimera. Głównym celem obchodów jest podnoszenie świadomości społecznej oraz zwalczanie stygmatyzacji choroby       i chorych. Choroba Alzheimera stanowi 50-60% przypadków otępienia. Początkowo choroba Alzheimera charakteryzuje się utratą pamięci krótkotrwałej, trudnością ze znalezieniem właściwych słów i zmianami osobowości oraz nastroju.  W miarę postępu choroby, stopniowo pogarsza się pamięć długotrwała, umiejętność czytania, rozumowania   i komunikacji       z innymi ludźmi.

 

Objawy, które mogą oznaczać chorobę Alzheimera, to najczęściej:

■ Zaburzenia pamięci – powtarzanie pytań, zapominanie, problemy z przypomnieniem niedawnych wydarzeń.

■ Zaburzenia wzrokowo-przestrzenne – niewielkie zaburzenia w poruszaniu się, trudności w rysowaniu.

■ Zaburzenia językowe – trudności w odnajdywaniu słów lub ograniczenia w rozumieniu mowy.

■ Zmiany osobowości – drażliwość, obojętność, apatia, depresja.

■ Zaburzenia wykonawcze – trudności w ocenie sytuacji, przy robieniu zakupów, zarządzaniu pieniędzmi, błędy w liczeniu i sprawności umysłowej.

■ Zaburzenia ruchowe – spowolnienie ruchowe, zaburzenia postawy ciała, drżenie spoczynkowe, sztywność mięśni (objawy parkinsonowskie).

 

Choroba Alzheimera ma trzy fazy. Pierwsze stadium trwa od dwóch do pięciu lat. Osoba chora ma przede wszystkim kłopoty z pamięcią, orientacją w nowych miejscach, a także nauką czegoś nowego. Na tym etapie najbliższym jeszcze stosunkowo łatwo opiekować się chorym. Drugie stadium trwa od 2 do 12 lat. Pamięć jest bardziej zaburzona, chory zapomina imion dzieci, nie ufa bliskim, unika ludzi i błądzi nawet w znanym otoczeniu. Trzecie stadium trwa od roku do trzech lat. Ta faza jest dla rodziny najtrudniejsza. Kontakt z chorą osobą jest drastycznie ograniczony do jedynie pojedynczych słów, nasilają się trudności w kontrolowaniu czynności fizjologicznych. Taka osoba najczęściej wymaga nieustannej opieki.

W chorobie stosuje się leczenie farmakologiczne, a także różne formy pomocy psychologicznej, terapii zajęciowej i środowiskowej.

Choroba dotyka nie tylko samych chorych, ale również ich bliskich. Stała opieka nad chorym na Alzheimera wymaga niesłychanego wysiłku psychicznego i fizycznego.

{"register":{"columns":[]}}