Informacja Ministra Zdrowia w sprawie prowadzenia dokumentacji szczepień ochronnych w postaci elektronicznej w e-Karcie Szczepień
03.03.2022
Od dnia 1 marca 2022 r. w aplikacji Gabinet.gov zostanie udostępniona funkcjonalność e-Karty Szczepień[1], umożliwiająca zarejestrowanie w elektronicznej dokumentacji medycznej pacjenta, wykonanie każdego szczepienia ochronnego (obowiązkowego lub zalecanego).
Rejestracja szczepień w e-Karcie Szczepień jest fakultatywna. Nadal możliwe jest prowadzenie dokumentacji szczepień w postaci papierowej (w Karcie uodpornienia) na dotychczasowych zasadach (jedynie rejestracja szczepień przeciw COVID-19 i powszechnych szczepień przeciw grypie na sezon 2021/2022 obowiązkowo musi być prowadzona w e-Karcie Szczepień).
W przypadku dokonania wpisu o szczepieniu w e-Karcie Szczepień nie jest wymagane dokonanie:
1) tego samego wpisu w Karcie uodpornienia (wpis taki nadal może być jednak wykonany np. w celu zachowania ciągłości dokumentowania już rozpoczętych szczepień wielodawkowych);
2) wpisu o szczepieniu w wykazie zabiegów, o którym mowa w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.[2]
Fakt zaszczepienia pacjenta zostanie automatycznie odnotowany w Internetowym Koncie Pacjenta osoby poddanej szczepieniu. Równocześnie nadal konieczne jest udokumentowanie szczepienie przez osobę, która je przeprowadziła w papierowej Książeczce Szczepień będącej częścią Książeczki Zdrowia Dziecka (zewnętrzna dokumentacja medyczna sporządzana na potrzeby pacjenta).
Zmiana sposobu raportowania szczepienia z papierowego w karcie uodpornienia na elektroniczny w e-Karcie Szczepień nie pociąga za sobą zmiany sposobu finasowania szczepień i wystawiania raportów rozliczenia za usługę przez NFZ.
[1] Karta Szczepień została określona w przepisach wydanych na podstawie art. 30 ust. 1 ustawy z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, o prowadzona w postaci elektronicznej w systemie, o którym mowa w art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 28 kwietnia 2011 r. o systemie informacji w ochronie zdrowia (Dz.U. z 2021 r. poz. 666 z późn. zm.).
[2] Art. 21 a i 21 b ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 2069 z późn. zm.)
Wpis do e-Karty Szczepień
Badanie kwalifikacyjne: W Gabinet.gov należy odnotować informacje o wyniku badania kwalifikacyjnego tj. zakwalifikowaniu pacjenta do szczepienia:
1. ścieżka elektroniczna – status zakwalifikowany,
2. ścieżka papierowa – status zakwalifikowany;
lub odroczeniu szczepienia albo odroczeniu długoterminowym i skierowaniu na konsultację do poradni specjalistycznej – status niezakwalifikowany*.
Jeśli na podstawie badania kwalifikacyjnego pacjent nie został zakwalifikowany, formularz wymaga uzupełnienia odpowiednich pól („odroczono do dnia” (wybór z kalendarza) oraz „powód z listy”; „odroczono długoterminowo i skierowano na konsultację” oraz „powód z listy”).
*Wystawienie zaświadczenia o wykonaniu lekarskiego badania kwalifikacyjnego dodatkowo w postaci papierowej jest obowiązkowe, w tych przypadkach gdy lekarz stwierdzi przeciwwskazania do przeprowadzenia obowiązkowego szczepienia ochronnego dające podstawy do długotrwałego odroczenia wykonania szczepienia i skierował pacjenta na konsultację specjalistyczną do poradni. W pozostałych przypadkach (tzn. zakwalifikowaniu do szczepienia albo odroczeniu o charakterze krótkotrwałym) wprowadzenie w Karcie szczepienia danych o przeprowadzeniu badania kwalifikacyjnego wypełnia obowiązek wystawienia zaświadczenia, o którym mowa w art. 17 ust. 4 ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. z 2021 r. poz. 2069, z późn zm.)
Podanie szczepionki: W Gabinet.gov należy odnotować informacje o podaniu szczepionki.
Wpis do e-Karty Szczepień umożliwia podgląd faktu zaszczepienia w IKP.
Rejestracja e-Karty Szczepień w Gabinet.gov
Do rejestracji szczepień innych niż COVID-19 służy zakładka o nazwie „Szczepienia”. Dotychczas w tej zakładce możliwa była rejestracja szczepień przeciwko grypie oraz HPV. Aktualnie jest możliwość wyboru każdej procedury szczepiennej ze słownika ICD-9 (oprócz COVID-19, dla której jest osobna sekcja „Szczepienia COVID”). Pracownik może przeszukiwać słownik po kodzie lub fragmencie nazwy procedury.
Konieczne jest odnotowanie faktu przeprowadzenia badania kwalifikacyjnego
w podzakładce „Badanie kwalifikacyjne” lub w e-Karcie Szczepienia jeśli kwalifikacja jest w wersji papierowej lub badanie kwalifikacyjne i szczepienie przeprowadza ten sam pracownik medyczny. W podzakładce „Badanie kwalifikacyjne” pracownik medyczny z katalogu ICD-9 (ograniczonego do procedur szczepiennych) wskazuje której procedury dotyczy badanie kwalifikacyjne oraz wprowadza pozostałe informacje m.in. czy pacjent jest zakwalifikowany lub jeśli nie, wprowadza szczegółowe informacje na ten temat.
W e-Karcie Szczepień uprawniony pracownik wybiera z ww. katalogu ICD-9 procedurę- rodzaj szczepienia, wówczas zostanie wczytany odpowiedni formularz.
Jeśli zarejestrowano badanie kwalifikacyjne w formie elektronicznej w Gabinet.gov, informacje zostaną doczytane do e-Karty szczepień. Pracownik uzupełnia wszystkie wymagane dane.
Wprowadzając dane o preparacie, którym wykonano szczepienie, użytkownik może wyszukiwać po fragmencie nazwy spośród produktów zarejestrowanych w Rejestrze Produktów Leczniczych.
! Formularz jest zbudowany analogicznie jak w przypadku szczepień COVID-19 czy przeciwko grypie lub HPV.
Raportowanie
W e-Karcie Szczepień, każde szczepienie** wymaga zaznaczenia zaraportowania i wskazania znacznika finansowania spośród:
- Prywatne (szczepienie w całości komercyjne)
- Publiczne - szczepienie w punkcie szczepień (szczepienia w punkcie szczepień z podaniem szczepionki z PSSE lub na podstawie recepty lekarskiej)
- Inne (realizacja programów samorządowych, szczepienie pracownicze)
**Szczepienia przeciw COVID-19 oraz przeciw grypie, mają odrębne znaczniki sposobu finansowania.
Ważne!
- Po rejestracji szczepienia*** aktualnie nie jest możliwe wydrukowanie zaświadczenia o wykonanym szczepieniu z powodu braku możliwości generowania PDF z zaświadczeniem o wykonanym szczepieniu. Wystawienie zaświadczenia o wykonanym szczepieniu na użytek pacjenta pozostaje wyłącznie możliwe w wersji papierowej,
- Do szczepień za wyjątkiem szczepienia przeciw COVID-19 nie służą e-skierowania,
- E-Karta Szczepień może zostać założona przy realizacji każdego szczepienia ochronnego,
- Rejestracja szczepienia w e-Karcie Szczepień jest możliwa bez względu na rodzaj finasowania świadczenia i jego źródło,
- Wpis do e-Karty Szczepień zapewnia bezpieczny dostęp do bieżącej informacji o wykonanych szczepieniach ochronnych osób uprawnionych z personelu medycznego. W tym przypadku nie jest wymagana zgoda osoby poddanej szczepieniu lub jej przedstawiciela ustawowego,
- Wpis do e-Karty Szczepień nie zwalnia osób wystawiających zaświadczenie o urodzeniu żywym z obowiązku założenia karty uodpornienia oraz książeczki szczepień dziecka.
***możliwość generowania zaświadczeń wyłącznie dla szczepień przeciw Covid-19.
W razie problemów z Gabinet.gov dane do kontaktu są wskazane na stronie: https://gabinet.gov.pl/zaloguj/uzytkownik
Materiały
Komunikat dot prowadzenia Karty SzczepieńKomunikat_dot_prowadzenia_Karty_Szczepień_.pdf 0.47MB