W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Fontanny

03.07.2023

FONNT

W ciepłe letnie dni często ciężko znaleźć sposób na odpoczynek w chłodnym miejscu, w szczególności, gdy jesteśmy poza murami budynków. W miastach dużą popularnością cieszy się odpoczynek na ławce w zacienionym miejscu lub przy elementach małej architektury jakimi są fontanny. Te z kolei są ulubionym miejscem zabaw najmłodszych. Czy zabawy i kąpiel w fontannie są bezpieczne?

Należy pamiętać, że obiekty te najczęściej posiadają zamknięty obieg wody, co w rzeczywistości przekłada się na jakość mikrobiologiczną wody. Dlatego woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia i kąpieli. Wynika to z m. in. braku wymiany i dopływu świeżej wody, a także zanieczyszczeń przenikających ze środowiska, w tym przenoszonych przez zwierzęta. W związku z tym istnieje możliwość rozwoju chorobotwórczych bakterii tj. E. coli, Enterokoków.

W przypadku zakażenia drogą pokarmową mogą wystąpić:

• nudności, bóle brzucha,

• wymioty,

• biegunka.

Osoby, które po kąpieli w fontannie będą odczuwać takie dolegliwości powinny zgłosić się do lekarza. Dodatkowo mogą wystąpić reakcje skórne w postaci wysypki, grzybicy, zapalenia spojówek, a także infekcje dróg moczowych. Kontakt z wodą wątpliwej jakości mikrobiologicznej może sprzyjać zakażeniom gronkowcem, które grozi zapaleniem ucha środkowego, oskrzeli a w konsekwencji zapaleniem płuc.

Dlatego odpoczywając w pobliżu fontann zwracajmy uwagę na zachowania dzieci, a sami cieszmy się widokiem koncertu tryskającej wody. 

{"register":{"columns":[]}}