W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

#latozsanepidem Pryskaj z głową – używanie środków przeciw owadom.

24.07.2023

as

Sezon letni jest okresem największej aktywności owadów takich jak komary, kleszcze i meszki, co oznacza wzrost zainteresowania produktami biobójczymi do ich zwalczania, odstraszania lub zwabiania.

Obecnie, coraz więcej preparatów kupowanych jest poprzez platformy sprzedaży internetowej. Produkty te udostępniane są w wielu formach: spray, maść, żel, emulsja, olejek, krem, płyn, aerozol. Niestety wiele z dostępnych w sieci preparatów nie spełnia wymagań. Zastrzeżenia dotyczą najczęściej braku aktualnego pozwolenia na obrót, niewłaściwego oznakowania oraz zawartości substancji zakazanych do stosowania w produktach biobójczych, ze względu na udokumentowane szkodliwe działanie lub brak udowodnionego działania biobójczego, a także przeterminowanie preparatu.

Jak czytać etykiety?

Etykieta produktu biobójczego musi zawierać nazwę produktu biobójczego, rodzaj postaci użytkowej, skład produktu, zakres stosowania, wskazówki dotyczące użytkowania, częstotliwości stosowania, dawkowania, wskazówki dotyczące udzielania pierwszej pomocy, instrukcje na temat bezpiecznego usuwania produktu biobójczego i jego opakowania, informacje identyfikujące podmiot odpowiedzialny, numer lub oznaczenie partii produkcyjnej, datę ważności produktu, numer pozwolenia na obrót, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia, zwroty wskazujące środki ostrożności, piktogramy wskazujące rodzaj zagrożenia, hasło ostrzegawcze.

Oznakowanie produktu biobójczego nie może wprowadzać w błąd lub informować w sposób nierzetelny o wyjątkowej skuteczności. Na etykiecie nie mogą być umieszczone zwroty typu: o niskim ryzyku, nietoksyczny, nieszkodliwy, bio , przyjazny dla środowiska, przyjazny dla zwierząt, naturalny, etc .

Etykieta produktu biobójczego musi być sporządzona w języku polskim. Opakowania nie mogą mieć kształtu, który stwarza prawdopodobieństwo przyciągnięcia uwagi dzieci, wzbudzenia ich ciekawości lub wprowadzenia w błąd konsumentów. Opakowania nie mogą wyglądać jak opakowania środków spożywczych, pasz dla zwierząt lub produktów leczniczych lub kosmetycznych, co mogłoby wprowadzić w błąd konsumentów.

Informację o pozwoleniu można znaleźć na etykiecie produktu, ale także w urzędowym wykazie w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych.

Bądźmy ostrożni w stosowaniu

Materiały

Urzędowy wykaz wyrobów medycznych i produktów biobójczych w Biuletynie Informacji Publicznej Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych

{"register":{"columns":[]}}