W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Odmrożenia

24.01.2024

Odmrożenia

Odmrożenia - pierwsza pomoc

Odmrożenie to  uszkodzenie skóry oraz znajdujących się pod nią tkanek wywołane działaniem niskiej temperatury. W większości przypadków powstają one na skutek przebywania w otoczeniu, w którym temperatura wynosi mniej niż 0°C. Odmrożenia najczęściej są skutkiem kontaktu nieosłoniętej skóry z zimnym powietrzem lub powierzchniami. Zdarza się też, że są spowodowane bezpośrednim kontaktem z lodem lub innymi zimnymi materiałami.

Najbardziej narażonymi okolicami ciała są dłonie, stopy, nos, policzki oraz małżowiny uszne.

Jak powstają odmrożenia?

Powstawanie odmrożeń spowodowane jest spowolnieniem, a następnie zatrzymaniem przepływu krwi w naczyniach zaopatrujących skórę, tkankę podskórną oraz mięśnie. Komórki nie są zaopatrywane w tlen i substancje odżywcze. Może to spowodować ich uszkodzenia, a nawet całkowite obumarcie.

Do pierwszych objawów odmrożenia należy zaczerwienienie lub zblednięcie skóry i uczucie silnego pieczenia. Dokładne symptomy różnią się w zależności od stopnia uszkodzenia tkanek.

Wyróżniamy 4 stopnie odmrożeń:

I stopień odmrożenia jest przejściowy i charakteryzuje się zaburzeniem krążenia krwi na skutek obkurczenia naczyń krwionośnych. Miejsce odmrożenia jest zimne, blade, pojawia się obrzęk, towarzyszy mu uczucie drętwienia i pieczenia.

II stopień odmrożenia to stan, gdy doszło do uszkodzenia zewnętrznych struktur skóry. Pojawiają się pęcherze zawierające płyn surowiczy, czasami z domieszką krwi. Nasilają się obrzęki i zasinienia.

III stopień odmrożenia to już martwica skóry, a czasami też głębszych tkanek. Pojawiają się trudno gojące rany.

IV stopień odmrożenia to martwica głębszych struktur, aż do kości. Odmrożenia tego stopnia są groźne i w wielu przypadkach nie jest możliwe uratowanie odmrożonej części ciała.

Pierwsza pomoc

W przypadku odmrożenia I stopnia wystarczającym postępowaniem jest systematyczne, powolne ogrzewanie odmrożonego miejsca. Jednak, gdy pojawiają się rany, pęcherze i zmiany martwicze, takie miejsce należy zabezpieczyć jałowym opatrunkiem oraz unieść kończynę w celu zmniejszenia obrzęku. Następnie należy przetransportować poszkodowanego do najbliższego SOR-u, a jeżeli stan poszkodowanego to uniemożliwia – wezwać pogotowie ratunkowe.

{"register":{"columns":[]}}