Ogólnopolski Dzień Transplantacji
26.01.2024
Dnia 26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji.
Celem obchodów tego dnia jest upowszechnienie idei transplantacji w społeczeństwie, pobudzenie i rozwijanie aktywności donacyjnej oraz podnoszenie świadomości społecznej w obszarze transplantologii.
Warto sobie uświadomić jak ważną metodą leczniczą jest transplantacja. Przeszczepianie narządów jest metodą ratowania życia. Polega na wszczepieniu biorcy narządu lub tkanek pochodzących od innego człowieka. Dla osób ze skrajną niewydolnością serca, płuc czy wątroby przeszczepienie narządu jest jedyną skuteczną metodą ratującą życie, podobnie jak przeszczepienie szpiku w przypadku nieuleczalnych chorób szpiku (w tym różnych rodzajów białaczek).
Najczęściej przeszczepianymi narządami są:
* nerki
* wątroba
* serce
* płuca
* rogówki
Transplantacja nie dotyczy tylko osób zmarłych. Możliwe jest również pobieranie narządów i tkanek za życia dawcy.
Dotyczy to następujących narządów:
* nerek
* fragmentów wątroby
* w przypadku tkanek – szpiku kostnego
Zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami, jeżeli ktoś za życia nie wyraził sprzeciwu, lekarze mogą pobrać od niego narządy i tkanki. Zgoda rodziny nie jest wymagana. Jednak w praktyce lekarze zawsze rozmawiają o pobraniu narządów z najbliższymi zmarłego. Każdy, kto chciałby po śmierci, aby jego organy mogły uratować innemu człowiekowi życie może wydrukować i wypełnić oświadczenie woli, które będzie miało charakter informacyjny dla rodziny i lekarzy. Własnoręczne podpisane wcześniej oświadczenie, ułatwi bliskim osoby zmarłej oraz lekarzom na uszanowanie wyrażonej woli.
Zgoda na transplantację to dar, jaki można złożyć, także po naszej śmierci drugiemu człowiekowi. To dar, który może uratować życie człowieka albo nawet wielu ludziom.