W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Otyłość u dzieci

30.01.2024

Otyłość

Specjaliści przestrzegają, że jeśli nie zmienią się nawyki żywieniowe dzieci, za kilka lat co czwarte dziecko w Polsce będzie otyłe. Powstawanie otyłości u dzieci zazwyczaj jest procesem, długotrwałym i wynika z dostarczenia do organizmu zbyt dużej ilość energii w pożywieniu w stosunku do jego zapotrzebowania. Nadmiar kilogramów to nie tylko problem estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny.

Częste choroby spowodowane otyłością to m.in.:

*cukrzyca

*choroby sercowo-naczyniowe

*nadciśnienie

*choroby nerek

Najczęstsze przyczyny powstawania otyłości to:

*nieprawidłowe żywienie – posiłki wysokokaloryczne, bogate w tłuszcze, cukry, ubogie w warzywa i owoce, żywność wysoko przetworzona,

*brak aktywności fizycznej - siedzący tryb życia,

*predyspozycje genetyczne

*zespoły genetyczne przebiegające z otyłością (zespół Pradera-Willego, Cohena, łamliwego chromosomu X)

*zbyt mała lub duża masa urodzeniowa dziecka oraz cukrzyca ciężarnej

*leki np. długotrwałe stosowanie glikokortykosteroidów w dużych dawkach

*jedzenie mimo braku odczucia głodu – w sytuacjach stresu, smutku, potrzeby pocieszenia, złości niepowodzeń, nudy.

Szacuje się, że 95% przypadków otyłości jest spowodowane czynnikami środowiskowymi (niewłaściwa dieta, brak aktywności fizycznej), a jedynie 5% to czynniki genetyczne, leki i inne.

Prawidłowe nawyki żywieniowe kształtują się już od wczesnego dzieciństwa. Dbanie o właściwe odżywianie, a także prawidłowy styl życia pozwolą naszym dzieciom w przyszłości cieszyć się zdrowiem i piękna sylwetką.

 

{"register":{"columns":[]}}