Przechowywanie żywności - mrożenie
27.12.2023
Mrożenie żywności to jedno z najstarszych i najlepszych metod konserwowania żywności. Niska temperatura spowalnia rozwój mikroorganizmów, bakterii i procesów związanych z psuciem się żywności. Schłodzenie produktów żywnościowych pozwala na zachowanie ich świeżości przez kilka do kilkunastu dni. Mrożenie zdecydowanie przedłuża ten okres nawet do kilku miesięcy, zapewniając świeżość i składniki odżywcze.
Mrożenie: podstawowe zalecenia
*Nigdy nie zamrażaj produktów wcześniej mrożonych! Narażasz się w ten sposób na ryzyko zatrucia pokarmowego!
*Nie mroź ciepłych produktów/przetworów. Ryzykujesz z jednej strony uszkodzenie zamrażarki, a z drugiej rozmrożenie produktów już w zamrażarce się znajdujących.
*Zamrażaj mniejsze porcje. W ten sposób produkty będą szybciej zamarzały.
*Zamrażając potrawy/dania zawierające dużo wody (jak na przykład zupy) pamiętaj, że w trakcie
zamarzania się rozszerzają! Nie mroź nigdy w naczyniach szklanych, a w specjalnych plastikowych. *Zostaw także nieco powietrza w pojemniku, by nie był on zapełniony po krawędź.
*Nie zamrażaj produktów nadpsutych albo nieświeżych. Po rozmrożeniu bardzo szybko się psują.
*Uważaj na termin przydatności. W zależności od temperatury oraz rodzaju produktu czas przechowywania nie powinien przekraczać 6 miesięcy, chociaż są wyjątki.
*Starannie pakuj produkty do mrożenia, by nie przejęły zapachów z zamrażarki. Sugerujemy pakowanie próżniowe oraz zgrzewanie woreczków.
Pomimo różnych technologii produkcji mrożonek i stosowania wielu metod, idea jest ciągle ta sama. Obniżyć temperaturę produktu w taki sposób, aby po odmrożeniu był dalej apetyczny i smakował jak świeży.