W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc

15.11.2023

1

Światowy Dzień Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc obchodzony jest od 2002 roku w ramach programu Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i amerykańskiego Narodowego Instytutu Serca, Płuc i Krwi (NHLBI). Celem obchodów jest uświadomienie zagrożenia, które stanowi POChP oraz propagowanie wiedzy o metodach zapobiegania i terapii choroby.

 

POChP jest jedną z najczęściej występujących przewlekłych, niezakaźnych chorób układu oddechowego, którą cechuje utrwalone ograniczenie przepływu powietrza przez oskrzela związane z nadmierną reakcją zapalną w oskrzelach i płucach.  Główną przyczyną zachorowań jest palenie tytoniu. Walka z tym nałogiem to podstawowe działanie profilaktyczne i pierwsze zalecenie lekarskie, jakie przekazywane jest pacjentom, u których diagnozuje się POChP. Ryzyko zachorowania rośnie też     u osób żyjących w zanieczyszczonym środowisku (zwłaszcza narażonych na wdychanie pyłów i gazów) oraz biernych palaczy i osób doznających częstych zakażeń dróg oddechowych (co bezpośrednio związane jest również z paleniem papierosów).

 

POChP jest chorobą nieuleczalną i postępującą. Dzięki zastosowaniu odpowiedniej terapii lekowej, m.in. długo działających leków rozszerzających oskrzela, postęp ten można spowolnić. Chorym zaleca się prowadzenie rehabilitacji oddechowej.        W zaawansowanym stadium POChP pacjent może wymagać hospitalizacji i wdrożenia mechanicznej wentylacji.

{"register":{"columns":[]}}