W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Walki z Rakiem

02.02.2024

Światowy Dzień Walki z Rakiem

4 lutego obchodzimy Światowy Dzień Walki z Rakiem. Celem nadrzędnym tego dnia jest zwrócenie uwagi na zapobieganie oraz leczenie chorób nowotworowych, a także możliwość wyrażenia swojej solidarności z pacjentami onkologicznymi.

Należy podkreślić, iż działania profilaktyczne mają ogromne znaczenie dla zachowania zdrowia.  Odnoszą się one zarówno do profilaktyki pierwotnej (ograniczania działania czynników ryzyka na nasz organizm), jak i wtórnej (wykrywania choroby na możliwie najwcześniejszym etapie).

Dbanie o zdrowie nie musi być trudne, jeśli skupimy się na zapobieganiu możliwym dolegliwościom. Zdrowa i zbilansowana dieta, nawadnianie organizmu, częsta aktywność fizyczna, odpowiednia ilość snu oraz zarezerwowanie czasu na regenerację i odpoczynek to pierwszy i najważniejszy krok ku lepszemu samopoczuciu. Jeśli dodamy do tego regularne wizyty u lekarza połączone z badaniami profilaktycznymi, dające możliwość na wczesne wykrycie choroby, a nasze szanse na cieszenie się zdrowiem znacznie wzrosną.

Europejski Kodeks Walki z Rakiem

1. Nie pal! Nie stosuj żadnych form tytoniu!

2. Uczyń dom miejscem wolnym od dymu tytoniowego!

3. Utrzymuj prawidłową masę ciała!

4. Bądź aktywny fizycznie każdego dnia!

5. Przestrzegaj zasad zdrowego odżywiania!

6. Ogranicz spożycie alkoholu!

7. Rozsądnie korzystaj ze słońca!

8. W miejscu pracy stosuj przepisy BHP, zawsze chroń się przed szkodliwym działaniem substancji rakotwórczych!

9. Chroń się przed szkodliwym promieniowaniem radonu!

10. Jeśli możesz, karm piersią, ogranicz stosowanie hormonalnej terapii zastępczej (HTZ)- dotyczy kobiet.

11. Bierz udział w programach szczepień ochronnych przeciwko:

- wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (dotyczy noworodków)

-  wirusowi brodawczaka ludzkiego – HPV

12. Uczestnicz w programach badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka piersi, szyjki macicy, jelita grubego!

{"register":{"columns":[]}}