W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby (WZW)

26.07.2024

1

Dnia 28.07.2024 r. obchodzimy Światowy Dzień Wirusowego Zapalenia Wątroby.

Głównym przesłaniem corocznych obchodów jest podniesienie świadomości zdrowotnej społeczeństwa na temat choroby, która została uznana przez WHO za jedną z czterech najbardziej zagrażających ludzkości chorób zakaźnych, wobec których należy podjąć zdecydowane działania dla ich pokonania.

Choroba często przebiega bezobjawowo, która powoli i destrukcyjnie prowadzi do wyniszczenia wątroby i całego organizmu.

 

Czynnikami etiologicznym wirusowych zapaleń wątroby są wirusy wykazujące właściwości hepatotropowe. W Polsce najczęściej występują zakażenia wirusami typu A, B i C (HAV, HBV, HCV), zdecydowanie rzadziej wirusami D, E i G (HDV, HEV, HGV). W zależności od typu wirusa zarażenie może przybrać różny charakter. W ostrej fazie zakażenia WZW typu B i C charakterystyczne są objawy ogólnoustrojowego osłabienia, bóle mięśni i stawów, ale także zażółceniu powłok skórnych. Długoletnie zakażenie, które często ma bezobjawowy lub skąpo objawowy przebieg może doprowadzić do marskość wątroby oraz raka wątrobowokomórkowego. Mniej groźne, choć wciąż niebezpieczne, jest zakażenie wirusem typu A.  Z powodu WZW oraz jej powikłań – marskości wątroby lub nowotworu – każdego roku na świecie umiera około 1,4 mln osób.

 

Profilaktyka

W przypadku wirusów WZW typu A i B istnieją szczepienia, które pozwalają uniknąć zakażenia, natomiast przy WZW typu C profilaktyka polega na unikaniu czynników ryzyka, czyli m.in. na braku bezpośredniego kontaktu z krwią osoby, która potencjalnie może być zakażona wirusem, oraz stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków seksualnych. Należy pamiętać, że szczepionka na WZW typu B w Polsce jest w programie szczepień obowiązkowych zaś na WZW typu A jest szczepieniem zalecanym.

Do dziś nie wynaleziono szczepionki, która chroniłaby przed zakażeniem wirusem HCV.  Jedyną formą profilaktyki jest unikanie zakażenia oraz badanie krwi, dzięki któremu dowiemy się, czy kiedykolwiek mieliśmy kontakt z wirusem.

{"register":{"columns":[]}}