W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Szczepienia przeciw HPV

04.09.2024

1

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

Może wywoływać również:

*raka pochwy i sromu u kobiet

*raka prącia u mężczyzn

*raka odbytu, jamy ustnej, nosogardzieli, nasady języka i migdałków, okolic głowy i szyi u obu płci

 

Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka.

Podanie szczepionki powoduje u osoby szczepionej produkcję przeciwciał odpornościowych. Jeśli w przyszłości dojdzie do zetknięcia się z HPV, przeciwciała „zneutralizują” wirusa i nie dopuszczają do jego wniknięcia do komórek. Przeprowadzone badania i obserwacje potwierdzają, że u osób szczepionych zakażenia HPV i choroby przez nie wywołane występują o wiele rzadziej.

 

Z uwagi na fakt, że do zakażenia HPV dochodzi głównie drogą płciową, najlepiej wykonać szczepienie jeszcze przed rozpoczęciem aktywności seksualnej. Wiek po ukończeniu 9 roku życia, a do ukończenia 14 roku życia jest optymalny do szczepienia HPV, ponieważ umożliwia on wykonanie szczepienia zanim dojdzie do zakażenia wirusem brodawczaka ludzkiego. Co ważne, w tym wieku wystarczy podać tylko dwie dawki szczepienia zamiast trzech, jak to ma miejsce u osób w wieku 15 lat i starszych.

Należy również podkreślić, że szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w tym przedziale wiekowym są bezpłatne.

 

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki:

2-walentana szczepionka Cervarix,

9-walentna szczepionka Gardasil 9

 

Dzięki szczepieniu przeciwko HPV, dzieci zyskują bezcenną profilaktykę chorób nowotworowych.

{"register":{"columns":[]}}