W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

UWAGA na pleśń - #latozsanepidem

31.08.2023

1

Sezon na owoce i warzywa w pełni. Świeże produkty to pyszne i zdrowe urozmaicenie naszej diety. W przypadku, kiedy np. na pomidorze czy śliwce pojawi się plamka pleśni, "jedzenie należy wyrzucić w całości".  Pleśń wytwarza toksyny niebezpieczne dla naszego zdrowia. Nie wystarczy odkroić spleśniałej części! Zjedzenie reszty produktu zagraża zdrowiu.

 

Dlaczego pleśń jest niebezpieczna?

 

Pleśń powstająca na uszkodzonych i psujących się warzywach, owocach, przetworach mlecznych w postaci białego, szarego lub zielonkawego nalotu. To grzyb, który rozwija się na nieprawidłowo przechowywanych produktach. Grzyby pleśniowe posiadają mikotoksyny, które są szkodliwe dla twojego organizmu. Substancje te obecne są nie tylko w widocznej, zepsutej części potrawy, ale znajdują się również w całym zaatakowanym pleśnią warzywie czy owocu. Wnikają one bowiem w głąb produktu, a widoczna na powierzchni pleśń jest jedynie wykwitem grzybni, której niewidoczne gołym okiem „korzenie” są w środku owocu czy warzywa. Nie wystarczy więc odkroić zepsutą część, ponieważ zjedzenie takiego produktu może spowodować zatrucie.

Objawy zatrucia to nie tylko alergie czy problemy trawienne, takie jak nudności, biegunki i wymioty, ale dużo poważniejsze konsekwencje działania toksyn na cały organizm.

 

 

Źródło: Ministerstwo Zdrowia, Główny Inspektorat Sanitarny, WSSE Wrocław

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}