W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda w organizmie

09.04.2024

1

Woda jest składnikiem niezbędnym do życia każdego organizmu. Bez niej nie jesteśmy w stanie żyć i prawidłowo funkcjonować. Woda wchodzi w skład wszystkich komórek i stanowi około 45-75 % masy ciała człowieka w zależności od płci, wieku, aktywności fizycznej danej osoby czy nawet panującej dookoła temperatury. Zawartość wody w organizmie zgodnie z zapotrzebowaniem gwarantuje utrzymywanie stałej temperatury ciała i prawidłowy przebieg procesów życiowych. Woda niezbędna jest m.in. w procesie trawienia pożywienia i wchłaniania składników odżywczych, wydalania produktów metabolizmu i toksyn oraz regulacji gospodarki wodno-elektrolitowej i kwasowo-zasadowej organizmu.

 

Woda to jeden z najważniejszych składników naszego organizmu, jednak w ciągu dnia tracimy jej ok. 2,5-3 litrów. Organizm człowieka nie może magazynować większej ilości wody, dlatego też musi być ona stale mu dostarczana w celu prawidłowego funkcjonowania. Przyjmuje się, że prawidłowe nawodnienie organizmu zapewnia wypijanie około   2 - 2,5 litra płynów dziennie. Jest to mniej więcej 8 szklanek wody, którą powinno się pić w niewielkich, ale regularnie podawanych porcjach.

{"register":{"columns":[]}}