W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

ARS, czyli jak dbać o miłość?

Starając się wesprzeć nauczycieli w zadaniu dotyczącym edukacji młodzieży w kierunku profilaktyki uzależnień Państwowa Inspekcja Sanitarna od 2013 roku realizuje program edukacyjny „ARS, czyli jak dbać o miłość?” przygotowany przez dr Krzysztofa Wojcieszka

Widok krajobrazu ciągnącego się po horyzont. Pola na zdjęciu maja nietypowy, czerwony kolor - w różnych odcieniach. Centralnym punktem jest drzewo o czerwonych liściach. Korona drzewa ułożona jest w kształt serca. Z lewej strony zdjęcia widnieje napis: "ARS, czyli jak dbać o miłość". Słowo ARS jest napisane czerwoną czcionką, pozostałe części zdania czarną. Nad polami widąć błękitne niebo z dużą ilością białych chmur.

Program powstał dzięki wsparciu finansowemu Szwajcarii w ramach Szwajcarsko-Polskiego Programu Współpracy. Wyjątkowość tego programu polega na nowoczesnym podejściu do profilaktyki uzależnień. W programie nie skupiono się na negatywnych skutkach zdrowotnych używania substancji psychoaktywnych ale na wartościach uznawanych przez młodych ludzi za ważne, takich jak miłość, rodzina, bezpieczeństwo, i o tym jak nadużywanie tych substancji może negatywnie wpływać na te wartości. W programie nie chodzi o zwykłe zapobieganie używania substancji psychoaktywnych, ale ujęte w kontekście macierzyństwa i ojcostwa, gdyż w tym kontekście zachowania te mogą być bardzo szkodliwe (FAS, poronienia itp.).

Celem programu jest ograniczenie niekorzystnych następstw zdrowotnych, prokreacyjnych i społecznych związanych z używaniem i nadużywaniem substancji psychoaktywnych przez młodzież wchodzącą w dorosłe życie.

Program skierowany jest do młodzieży w wieku 15-19 lat, ale zawiera również elementy angażujące ich rodziców.

Program ma wzbudzić u młodzieży refleksję nad ważnymi dla nich wartościami. Jego oryginalnym założeniem jest otwarte i konsekwentne odwołanie się do najbardziej cenionej wartości w życiu ludzkim jaką jest miłość, a mniej do dotychczas stosowanych motywów w rodzaju zdrowia jako takiego lub wolności jako takiej. Zdrowie i wolność są tu rozumiane jako elementy sprzyjające odpowiedzialnej miłości oraz zdrowiu i prawidłowemu rozwojowi kolejnego pokolenia.

Program ARS oparty jest na kombinacji składającej się z wiodących strategii profilaktycznych (klasyfikowania wartości, modyfikowania błędnych przekonań, rozwijania umiejętności życiowych, budowania więzi ze wspólnotą szkolną/ rodzinną) oraz przekazu istotnych informacji, czyli strategii uzupełniającej (informacyjnej).

Optymalna i polecana realizacja programu ARS przewiduje przeprowadzenie dwunastu zajęć lekcyjnych, trwających 45 minut każda. Ten wariant umożliwia pełne wykorzystanie merytoryczne zawartości programu. Jednak ze względu na ograniczone możliwości czasowe szkół, program dopuszcza różne warianty realizacyjne np. – trzy-sześć razy po dwie godziny lekcyjne w dowolnym układzie (np. cały dzień lub po dwie godziny w kolejne dni lub w trzech kolejnych tygodniach). W tych wariantach jednak nie można przeznaczyć mniej niż 6 godzin na realizację programu. Wybór problematyki zależy od realizatora. Podstawowym warunkiem realizacji jest przeszkolony i wyposażony w materiały (podręcznik) nauczyciel. Zajęcia winny być prowadzone dla dziewcząt i chłopców jednocześnie. Zajęcia powinny być przeprowadzone w klasach szkolnych z tablicą, wskazana możliwość projekcji DVD/PP, jeśli będzie się korzystać z filmów edukacyjnych lub załączonej prezentacji.

W programie wykorzystuje się zarówno podające metody (przekaz wiedzy przez nauczycieli) oraz metody aktywizujące uczniów (tj. rozmowy, projekty, praca w grupach).

Część materiałów edukacyjnych wykorzystywanych w programie udostępniamy poniżej.

Sprawozdanie z programu prosimy odesłać do dnia 6 czerwca 2025 r. - na adres Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Końskich, ul. Sportowa 7, 26-200 Końskie lub mailem: sekretariat.psse.konskie@sanepid.gov.pl.

Ponieważ Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Końskich działa wyłącznie na terenie powiatu koneckiego, dlatego prosimy przesyłać do nas sprawozdania z programu tylko z placówek oświatowych z naszego powiatu.

Materiały

Karta zgłoszeniowa 2024-2025
karta​_zgłoszeniowa​_ARS.doc 0.04MB
Kwestionariusz sprawozdania dla szkolnego kordynatora - wzór do edycji
Kwestionariusz​_ankiety​_dla​_szkolnego​_koordynatora.doc 0.07MB
Kwestionariusz sprawozdania dla szkolnego koordynatora - wzór do druku
Kwestionariusz​_ankiety​_dla​_szkolnego​_koordynatora.pdf 0.22MB
Krótka prezentacja o programie
Krótka-prezentacja-o-programie.pdf 17.84MB
Podręcznik dla nauczyciele - realizatora programu
Podręcznik-do-programu-ARS.pdf 11.19MB
Broszura dla ucznia
Broszura​_dla​_ucznia.pdf 4.76MB
Ulotka dla rodziców
Ulotka-dla-rodziców.jpg 0.93MB
Plakat do programu
Plakat-programu.jpg 1.46MB
Ankieta ewaluacyjna dla uczniów po programie
ANKIETA​_uczniowie​_IX​_EDYCJA​_ARS.pdf 0.05MB

Wideo

{"register":{"columns":[]}}