W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień

22.04.2024

Baner podzielony jakby na dwie kolumny. Na białym tle po lewej stronie postaci czterech dzieci, każde w innym kolorze. Dzieci są radosne i zdrowe, mają uniesione ręce do góry. Po prawej stronie napis dużą czcionką: Europejski Tydzień Szczepień, a poniżej nieco mniejszą hasło: Zapobiegać Ochraniać Uodparniać.

W dniach 21 – 27 kwietnia 2024 r., obchodzony jest Europejski Tydzień Szczepień (ang. European Immunization Week 2024).

Hasło tegorocznej edycji Tygodnia Szczepień  to: „Ratowanie życia poprzez szczepienia”.

Inicjatywie patronuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Celem wydarzenia jest zwiększenie świadomości społecznej na temat szczepień oraz podkreślanie ich znaczenia w ochronie naszego zdrowia na każdym etapie życia. Tegoroczna kampania ma na celu poprawę sprawiedliwego dostępu do szczepionek w ramach Europejskiego Programu Szczepień do 2030 roku i przeciwdziałanie skutkom spadku stanu zaszczepienia w rutynowych szczepieniach dzieci i młodzieży w związku z pandemią COVID-19.

W tym roku Europejski Tydzień Szczepień jest jednocześnie początkiem całorocznej kampanii prowadzonej wspólnie z WHO, aby uczcić 50-lecie Rozszerzonego Programu Szczepień.

Na początku 1974 r. Rozszerzony Program Szczepień (EPI) koncentrował się na ochronie wszystkich dzieci przed sześcioma chorobami wieku dziecięcego, dziś liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych oraz 17 dodatkowych szczepień w ciągu całego życia. Wraz z rozszerzeniem programu szczepień na całe życie, nazywamy go obecnie Podstawowym Programem Szczepień.  

Szczepienia chronią nas na wiele sposobów:

  • ratują życie,
  • chronią przed chorobami zakaźnymi oraz ich powikłaniami,
  • chronią przed chorobami nowotworowymi,
  • ograniczają antybiotykooporność i zużycie antybiotyków.

O szczepieniach powinni pamiętać nie tylko rodzice troszczący się o zdrowie swoich dzieci, ale również dorośli i osoby starsze, w zależności od uprawianego zawodu czy stylu życia. Szczepienia wymagają indywidualnego podejścia w każdym wieku, mamy coraz dokładniejszą wiedzą, która pozwala nam stosować profilaktykę za pomocą szczepień w różnych grupach ryzyka, czy osób z chorobami przewlekłymi.

Szczepionki mogą odegrać kluczową rolę w utrzymaniu naszego zdrowia i zdrowia naszych bliskich. Podobnie jak zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, regularne badania kontrolne, szczepionki są filarem dobrego zdrowia.

Z każdym rokiem rośnie liczba dorosłych pacjentów z różnymi chorobami przewlekłymi, nasze społeczeństwo się starzeje  przybywa osób chorujących na cukrzycę, choroby układu sercowo-naczyniowego, a przewlekłe choroby układu oddechowego, przewlekłe choroby wątroby, lub nerek coraz częściej dotykają naszych bliskich. Szczepienia osób z chorobami przewlekłymi mogą przyczynić się do poprawy jakości ich życia, poprzez zapobiegnięcie chorobie zakaźnej oraz uniknięcie związanych z nią ciężkich powikłań, a w konsekwencji utrzymanie lepszego stanu zdrowia i większej aktywności życiowej.

Nowoczesna medycyna i ogromna wiedza na temat szczepień dorosłych pokazują, że są one tak samo ważnym elementem zdrowego stylu życia, jak dieta, regularny sen, ruch, czy unikanie stresu. Do niedawna szczepienia dorosłych w świadomości społecznej dotyczyły głównie szczepionki przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B i szczepionki przeciw grypie. Ostatnie lata przyniosły wiele nowych możliwości ochrony, jak szczepienia przeciw krztuścowi, pneumokokom, COVID-19, półpaścowi czy syncytialnemu wirusowi brodawczaka (RSV).

 

Źródła informacji w poniższych materiałach:

Materiały

Szczepienia.info
PSSE Piaseczno
WSSE RZeszów
WHO
Europejski portal informacji o szczepieniach
Strona "prostująca" fake newsy dotyczące zdrowia i medycyny
Główny Inspektor Sanitarny
{"register":{"columns":[]}}