W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Suplementy diety

22.07.2024

W centralnej części baneru napis niebieską czcionką: "efsa", obok, po lewej logo Unii Europejskiej, po prawej logo EFSA. Poniżej napisu rozwinięcia skórtu: European Food Safety Authority.

Suplement diety to środek spożywczy, którego celem jest uzupełnienie normalnej diety, będący skoncentrowanym źródłem witamin lub składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny, pojedynczych lub złożonych.

Suplement jest wprowadzany do obrotu w formie umożliwiającej dawkowanie, w postaci: kapsułek, tabletek, drażetek i w innych podobnych postaciach, saszetek z proszkiem, ampułek z płynem, butelek z kroplomierzem i w innych podobnych postaciach płynów i proszków przeznaczonych do spożywania w małych, odmierzonych ilościach jednostkowych, z wyłączeniem produktów posiadających właściwości produktu leczniczego w rozumieniu przepisów prawa farmaceutycznego.

Czym różnią się suplementy od leków?

Różnic między lekiem a suplementem jest wiele. Przede wszystkim, suplement nie leczy. Jego celem jest jedynie uzupełnianie codziennej diety. Przy nazwie produktu musi natomiast pojawić się zwrot „suplement diety”. Konsument powinien nie mieć wątpliwości, że kupuje suplement diety, a nie lek.

PPIS w Końskich przypomina, że trwa kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) - Safe2Eat”.  Sednem kampanii jest zwiększenie poczucia sprawczości mieszkańców Europy związanego z dokonywaniem pewniejszych wyborów żywieniowych poprzez wyjaśnianie zagadnień naukowych związanych z bezpieczeństwem żywności. W materiałach poniżej zamieszczamy link do informacji dotyczących suplementów diety jakie znajdują się na stronach kampanii.

 

 

 

Materiały

Co warto wiedzieć o suplementach diety - poradnik konsumencki
co​_warto​_wiedziec​_o​_suplementach​_diety​_poradnik​_konsumencki1.pdf 0.89MB
Kampania Europejskiego Urzędu ds. Bezpieczeństwa Żywności - Safe2Eat
{"register":{"columns":[]}}