W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Światowy Dzięń Rzucania Palenia 2024

20.11.2024

Na białym tle ułożony z połamanych papierosów napis STOP. Poniżej logo Ministerstwa Zdrowia i Państwowej Inspekcji Sanitarnej.

W każdy trzeci czwartek listopada obchodzony jest Światowy Dzień Rzucania Palenia. W tym roku jest on obchodzony 21 listopada. Jest to bardzo dobry czas aby po raz kolejny przypomnieć o szkodliwości palenia tytoniu i konieczności podjęcia walki z nałogiem. Mimo, że na rynku pojawia się coraz więcej różnych produktów zawierających nikotynę, to żaden z nich nie jest zdrowy. W ostatnich latach spopularyzowano nowoczesne produkty z nikotyną takie jak: papierosy elektroniczne, papierosy bezdymne, czy też tzw woreczki nikotynowe. Mimo często pięknie wyglądającej formy i dobrego pijaru w internecie nie niosą one ze sobą zdrowia, a mogą stać się przyczyną uzależnienia od nikotyny kolejnych pokoleń.

Kilka faktów, aby przekonać się o konieczności rzucenia palenia:

  1. Co 10 sekund na całym świecie umiera palacz – najczęściej z powodu raka płuc, rozedmy czy choroby serca.
  2. Palacze tytoniu przez całe życie tracą średnio co najmniej 10 lat życia.
  3. Dym tytoniowy zawiera oprócz samej nikotyny aż 4 tysiące różnych szkodliwych substancji, z czego 250 jest szczególnie niebezpiecznych dla zdrowia, a 40 jest silnie rakotwórczych.
  4. W Polsce palenie papierosów jest główną przyczyną chorób nowotworowych: raka jamy ustnej, gardła, przełyku, trzustki, nerek, pęcherza moczowego i innych narządów.
  5. Każdego roku z powodu palenia umiera ponad 8 milionów osób, z czego 7 milionów to aktywni palacze, a około 1 milion to osoby narażone na bierne palenie.
  6. W Polsce w wyniku chorób wywołanych paleniem tytoniu każdego dnia umiera 200 osób!
  7. Palenie tytoniu jest przyczyną śmierci nawet połowy jego użytkowników.
  8. Proces regeneracji organizmu po rzucaniu palenia zaczyna się już 20 minut po wypaleniu ostatniego papierosa i trwa ok. 15 lat.

Rzucenie palenia znacznie zwiększa szanse na dłuższe i zdrowsze życie.

Nawet jeżeli paliłeś przez wiele lat, możesz zniwelować szkodliwe efekty nałogu i doświadczyć korzyści zdrowotnych płynących z rzucenia palenia od pierwszych godzin po wypaleniu ostatniego papierosa po wiele lat po rozstaniu z nałogiem.

Materiały

Strona akcji: "Planuję długie życie" dotycząca skutków palenia papierosów.
Artykuł: E-papierosy – realne zagrożenie dla zdrowia.
{"register":{"columns":[]}}