Znamię! Znam je?
Program edukacyjny "Znamie! Znam je?"
Program edukacyjny z zakresu profilaktyki czerniaka "Znamię! Znam je?" jest przeznaczony dla uczniów szkół ponadpodstawowych. Współorganizatorami programu są Fundacja „Gwiazda Nadziei” oraz Wojewódzkie Stacje Sanitarno-Epidemiologiczne. Patronat merytoryczny nad programem sprawuje Akademia Czerniaka, która jest sekcją naukową Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej.
Kampania edukacyjna „Znamię! Znam je?” ma za cel :
- upowszechnienie wiedzy na temat czerniaków oraz
- budowanie właściwych prozdrowotnych postaw młodzieży szkół ponadpodstawowych.
Dzięki lekcjom uczniowie:
- nabędą umiejętności rozpoznania czerniaka oraz
- nauczą się regularnego samobadania skóry
- poznają czynniki podnoszące ryzyko zachorowania na czerniaka i zastosują zasady ochrony przed czerniakiem, dzięki czemu uchronią się, przed tym groźnym nowotworem.
Co to jest czerniak?
Czerniak jest nowotworem złośliwym skóry. Wywodzi się z melanocytów – komórek pigmentowych, wytwarzających barwnik zwany melaniną, który sprawia, że skóra ciemnieje w kontakcie z promieniowaniem ultrafioletowym (promieniowaniem UV). Czerniaki najczęściej pojawiają się na skórze, ale także w obrębie ust, nosa oraz gałki ocznej.
Występowanie czerniaka w Polsce
- W Polsce co roku odnotowuje się około 50 000 przypadków nowych zachorowań na nowotwory skóry, w tym 3000 zachorowań na czerniaki.
- Czerniak jest najbardziej agresywnym nowotworem skóry i jednym z najbardziej agresywnych nowotworów w ogóle.
- Czerniak stanowi tylko 6% wszystkich nowotworów skóry.
- Czas przeżycia pacjenta chorego na zaawansowanego czerniaka z przerzutami wynosi ponad 12 miesięcy.
- Liczba zachorowań na czerniaka w Polsce podwaja się co 10 lat.
- Najczęściej na czerniaki chorują mężczyźni w wieku ok. 50 lat – jest to wynik wieloletniej niewłaściwej ekspozycji na słońce.
- Czerniak jest jednym z najczęstszych nowotworów występujących wśród nastolatków, którzy często korzystali z solarium, nie stosują filtrów słonecznych i przebywają na słońcu w godzinach najwyższego promieniowania.
Program na stronie Fundacji Gwiazda Nadziei.
Sprawozdanie z programu prosimy odesłać do dnia 6 czerwca 2025 r. - na adres Powiatowa Stacja Sanitarno - Epidemiologiczna w Końskich, ul. Sportowa 7, 26-200 Końskie lub mailem: sekretariat.psse.konskie@sanepid.gov.pl
Ponieważ Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Końskich działa wyłącznie na terenie powiatu koneckiego, dlatego prosimy przesyłać do nas sprawozdania z programu tylko z placówek oświatowych z naszego powiatu.
Materiały
Poradnik dla realizatora programuCZERNIAK_Poradnik.pdf 1.98MB Prezentacja dla realizatora programu - do wykorzystania na zajęciach
PREZENTACJA_CZERNIAK.pptx 7.03MB Plakat do programu
CZERNIAK_Plakat_A2.pdf 0.69MB Ulotka edukacyjna
CZERNIAK_Ulotka_A5.pdf 1.28MB Materiały dodatkowe
czerniak.zip 1.20MB Karta zgłoszeniowa 2024-2025
karta_zgłoszeniowa_Znamię.doc 0.04MB Ankieta ewaluacyjna
5_ankieta_czerniak.pdf 0.12MB Sprawozdanie z realizacji programu w roku szkolnym 2024-2025
sprawozdanie__Znamie_2024-2025.docx 0.01MB