W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne Ferie 2023

13.02.2023

ferie

Ministerstwo Edukacji i Nauki zachęca do zapoznania się z „Poradnikiem bezpiecznego wypoczynku” (do pobrania pod artykułem) oraz sprawdzenia wiarygodności organizatora za pośrednictwem bazy danych o wypoczynku.

Pamiętaj, aby sprawdzić, czy wypoczynek twojego dziecka jest zarejestrowany w bazie publikowanej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej (www.wypoczynek.mein.gov.pl). Znajdują się w niej wszystkie legalnie organizowane obozy, kolonie, półkolonie i inne formy zorganizowanego wypoczynku. Możesz tam uzyskać szczegółowe informacje na temat organizatora oraz miejsca, w którym twoje dziecko będzie spędzać czas. Z tej bazy korzystają także służby, które sprawują nadzór nad bezpieczeństwem dzieci i młodzieży podczas wypoczynku zimowego organizowanego na terenie kraju, m. in. sanepid i straż pożarna.

Jeśli warunki higieniczno-sanitarne w miejscu wypoczynku twojego dziecka budzą wątpliwości, zgłoś to do właściwej terenowo powiatowej stacji sanitarno-epidemiologicznej.

 

Jako Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej dbamy o to, aby dzieci spędziły czas bezpiecznie i zdrowo. Podobnie jak latem sanepid sprawdzi warunki w miejscach wypoczynku w każdej formie – zarówno wyjazdowej np. na obozach, jak i w miejscu zamieszkania np. na półkoloniach i „zimach w mieście”.  Kontrole mogą mieć charakter planowy lub interwencyjny - po zgłoszeniu nieprawidłowości zgłoszonych np. przez rodziców uczestnika obozu.

Pracownicy Państwowej Inspekcji Sanitarnej ocenią m.in.:

  • warunki zakwaterowania, w szczególności zachowanie limitu miejsc - niedopuszczenie do nadmiernego zagęszczenia miejsc noclegowych w pomieszczeniach;
  • mikroklimat pomieszczeń: tj. sprawną wentylację grawitacyjną lub mechaniczną, otwieralność okien co najmniej 50% ich powierzchni, odpowiednią temperaturę zależną od sposobu wykorzystania pomieszczenia;
  • zapewnienie dostatecznej ilości urządzeń sanitarnych, w tym dostęp do bieżącej ciepłej wody i środków utrzymania higieny osobistej;
  • stan techniczny mebli i sprzętów;
  • bieżącą czystość miejsc wypoczynku, mebli i sprzętów;
  • posiadanie przez personel aktualnej dokumentacji zdrowotnej;
  • sposób zapewnienia opieki medycznej;
  • warunki bezpieczeństwa żywności i żywienia;
  • stan czystości terenu wokół miejsca, w którym zorganizowany jest wypoczynek.

Dodatkowo przeprowadzą z młodzieżą pogadankę na temat m.in. zdrowego odżywiania, podstawowych zasad higieny, profilaktyki wszawicy, picia alkoholu, palenia tytoniu, korzystania z nowych substancji psychoaktywnych (dopalaczy) oraz zasad bezpieczeństwa podczas zimowego wypoczynku.

 

Rodzicu,

Wymagaj od organizatora, z którym wyjeżdża Twoje dziecko, aby przed wyjazdem podpisał umowę, przekazał wszystkie istotne informacje o wypoczynku i ewentualnych dodatkowych wymaganiach, w tym wydruk potwierdzenia zgłoszenia danego wypoczynku.

Nie zapomnij dokładnie wypełnić i przekazać organizatorowi wypoczynku Kartę kwalifikacyjną uczestnika wypoczynku Twojego dziecka.

Aby pomóc rodzicom, ale także dzieciom i młodzieży, w odpowiednim przygotowaniu się do wakacyjnych wyjazdów polecamy „Poradnik bezpiecznego wypoczynku”.

Spakuj dziecku odpowiedni bagaż

Przed samym wyjazdem bardzo ważne jest odpowiednie skompletowanie bagażu, tak by był on również dostosowany do możliwości dziecka (lista do pobrania pod artykułem). Zdarza się bowiem, że w pobliżu nie ma osoby, która pomoże nieść bagaż. Dobrze byłoby, gdyby był to jeden większy plecak, walizka lub torba, a dodatkowo niewielki plecak podręczny. Jeśli jest to wyjazd o charakterze sportowym, wymagany sprzęt (np. rower, rolki, narty) należy dobrać do warunków fizycznych i umiejętności dziecka. 

Niepokojące sygnały o przebiegu wypoczynku?

Jeśli do rodziców docierają niepokojące sygnały o okolicznościach, czy warunkach lub sytuacjach, np. na kolonii, należy zgłosić je przede wszystkim do kuratorium oświaty właściwego ze względu na miejsce lokalizacji wypoczynku. W zależności od problemu, jakiego dotyczą nieprawidłowości, rodzice mogą także powiadomić właściwą (zgodnie z miejscem wypoczynku) powiatową stację sanitarno-epidemiologiczną, Państwową Straż Pożarną lub inne służby interwencyjne.

Wszystkim wypoczywającym na terenie naszego powiatu życzymy bezpiecznego wypoczynku!

Materiały

poradnik bezpiecznego wypoczynku
Poradnik​_bezpiecznego​_wypoczynku.pdf 5.47MB
lista rzeczy
lista​_rzeczy.pdf 0.08MB
ferie - dobre rady
DOBRE​_RADY​_-​_FERIE.png 1.02MB
bezpieczne ferie - kuratorium oświaty
bezpieczna podróż autobusem
wykaz punktów kontroli autobusów
bezpieczny autobus
{"register":{"columns":[]}}