W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Profilaktyka zatruć pokarmowych

28.03.2023

zatrucia_pokatmowe

Przed nami Święta Wielkanocne. Ze Świętem Zmartwychwstania, ważnym dla wielu Polaków ze względu na wyznawane wartości religijne, wiąże się wiele tradycji i zwyczajów. Jednym z pierwszych skojarzeń są tradycyjne dania wielkanocne, nieraz produkowane w ilościach przekraczających możliwości domowników i gości. Co zrobić, gdy poniesie nas fantazja w ilości przygotowywanych posiłków i dań? Jak uniknąć marnowania żywności, a tym bardziej zatruć pokarmowych? Przygotowaliśmy dla Państwa zbiór najważniejszych informacji dotyczących bezpiecznego przechowywania gotowych dań oraz profilaktyki zatruć pokarmowych.

            Najlepszą formą przedłużenia czasu na spożycie gotowej żywności jest mrożenie. Jak to robić prawidłowo? Zastosuj się do poniższych zasad:

  1. Schładzaj jedzenie zanim włożysz je do zamrażalnika – próba mrożenia ciepłych potraw może negatywnie wpłynąć zarówno na produkty już znajdujące się w zamrażarce jak i na samą zamrażarkę.
  2. Wybierz odpowiednie opakowanie – najwygodniejsze w użyciu będą woreczki strunowe, albo sztywne pudełka. Pamiętaj, że na opakowaniu powinny znaleźć się oznaczenia: nóż i widelec oznaczające, że opakowanie przeznaczone jest do kontaktu z żywnością oraz znak śnieżynki, który informuje nas o możliwości mrożenia opakowania. Najlepszą formą pakowania jest pakowanie próżniowe. Jeśli nie mamy takiej możliwości, zostawiajmy w opakowaniu jak najmniej powietrza. Nigdy nie napełniajmy opakowania do pełna, bo zamarzające płyny zwiększają swoją objętość, co w przypadku pełnego pudełka/woreczka mogłoby spowodować jego rozsadzenie/rozszczelnienie.
  3. Porcjuj posiłki przed zamrożeniem – pozwoli to na rozmrożenie odpowiedniej ilości jedzenia i uniknięcie jego zmarnowania. Pamiętajmy, aby nie mrozić ponownie rozmrożonej żywności!
  4. Nie zamrażaj jedzenia, które jest nieświeże – mrożenie na pewno nie poprawi jego jakości. Poporcjowaną żywność najlepiej opisać nazwą dania i datą zamrożenia – czas przechowywania poszczególnych dań jest różny, średnio jest to 2-3 miesiące. Temperatura w zamrażarce powinna wynosić od -18 do -23 stopni Celsjusza.
  5. W razie braku prądu nie otwieraj zamrażalnika -przedłuży to czas utrzymania bezpiecznej dla mrożonek temperatury.

Zdjęcia (1)

{"register":{"columns":[]}}