W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Szczepień 2024

21-27 kwietnia obchodzimy Europejski Tydzień Szczepień. Jest to inicjatywa Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), realizowana i koordynowana na poziomie lokalnym przez poszczególne państwa. Celem akcji jest zwiększenie wiedzy na temat korzyści wynikających ze szczepień oraz ryzyka związanego ze spadkiem osób zaszczepionych.

Europejski Tydzień Szczepień

Kampanie na rzecz szczepień umożliwiły wyeliminowanie ospy prawdziwej, niemal pokonanie polio i zapewnienie przeżycia i rozwoju większej liczbie dzieci niż kiedykolwiek wcześniej.
W ciągu zaledwie 5 dekad przeszliśmy ze świata, w którym śmierć dziecka była czymś, czego wielu rodziców obawiało się, do świata, w którym każde dziecko – jeśli zostanie zaszczepione – ma szansę przetrwać i rozwijać się.

 

W tym roku uczcimy 50. rocznicę Rozszerzonego Programu Szczepień (EPI) – uznając wspólne wysiłki na rzecz ratowania niezliczonej liczby istnień ludzkich przed chorobami, którym można zapobiegać poprzez szczepienia oraz wzywając kraje do zwiększenia inwestycji w programy szczepień w celu ochrony następnych pokoleń.

 

Rozszerzony program szczepień (EPI) na początku swojego powstania w 1974 r. skupiał się na ochronie wszystkich dzieci przed 6 chorobami wieku dziecięcego. Obecnie liczba ta wzrosła do 13 powszechnie zalecanych szczepionek przez całe życie i 17 dodatkowych szczepionek z zaleceniami zależnymi od kontekstu.

 

W ciągu ostatnich kilku lat, w czasie pandemii, postęp w zakresie szczepień uległ zahamowaniu. Chociaż w 2022 r. na całym świecie zaszczepiono ponad 4 miliony dzieci więcej w porównaniu z 2021 r., nadal 20 milionów dzieci nie otrzymało co najmniej jednej szczepionki. Narastające konflikty, pogorszenie koniunktury gospodarczej i wzrost niechęci do szczepień, to tylko niektóre z zagrożeń dla wysiłków mających na celu dotarcie do tych dzieci. W rezultacie na świecie obserwujemy nagłe epidemie błonicy i odry, które do tej pory mieliśmy pod kontrolą.

Pamiętajmy:

  • Szczepienia ratują życie.
  • Epidemie chorób zakaźnych nadal stanowią poważne zagrożenie, także dla Europejczyków.
  • Powikłania chorób, którym można zapobiegać za pomocą szczepień ochronnych, wciąż grożą śmiercią – szczególnie małym dzieciom.
  • Szczepienia eliminują groźne choroby z naszego otoczenia.
  • Szczepienia są tańsze niż leczenie powikłań chorób zakaźnych.
  • Szczepienia obowiązkowe są bezpłatne.
{"register":{"columns":[]}}