W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat nr 2/2023 w sprawie jakości wody do spożycia

Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krapkowicach  w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi

dotyczy wodociągu KRAPKOWICE –

zaopatrującego miejscowości: Krapkowice, Steblów, Żywocice, Pietna, Borek, Ściborowice, Kórnica, Gwoździce, Rogów Opolski, Dąbrówka Górna, Żużela, Odrowąż, Posiłek, Wesoła, Jarczowice.

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Krapkowicach po zapoznaniu się z wynikami  badania próbek wody pobranej w ramach monitoringu kontrolnego w dniu 13 czerwca 2023r. stwierdził, że jakość wody nie spełnia obowiązujących wymagań mikrobiologicznych ze względu obecność bakterii grupy coli w ilości <  10 jtk/100 ml (w trzech punktach), co jest niezgodne z rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi (Dz.U. z 2017r. poz. 2294).

W badanych próbkach nie wykryto bakterii Escherichia coli oraz enterokoków.

Woda z wodociągu Krapkowice jest warunkowo przydatna do spożycia.

W związku z powyższym konieczne jest przestrzeganie następujących wskazówek:

  • Wodę z kranu można spożywać tylko po przegotowaniu – powinna wrzeć 2-3 minuty w otwartym naczyniu
  • Woda z kranu może być używana do utrzymania higieny osobistej, kąpieli oraz spłukiwania toalet, mycia podłóg i innych celów domowych
  • Woda jedynie po przegotowaniu może być używana do mycia owoców, warzyw, naczyń kuchennych.

Informacja powyższa obowiązuje do czasu wydania kolejnego komunikatu.

Decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Krapkowicach zarządca wodociągu został zobowiązany do podjęcia działań naprawczych w celu poprawy jakości wody do dnia 29.06.2023r.                        

Czasowo do sieci wodociągowej podawany jest środek dezynfekcyjny, tj. podchloryn sodu w ilości gwarantującej utrzymanie na sieci chloru wolnego na poziomie nie wyższym niż 0,3 mg/l, może to spowodować nieznaczne zmiany zapachu i smaku wody, ale nie stanowi zagrożenia dla zdrowia ludzi.

Materiały

Komunikat nr 2/2023
Komunikat​_22023.pdf 0.23MB
{"register":{"columns":[]}}