Informacja dotycząca narażenia na radon
27.07.2022
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku
informuje:
Wydana dnia 5 grudnia 2013r. Dyrektywa Rady 2013/59/Euratom z dnia 5 grudnia 2013 r. ustanawiająca podstawowe normy bezpieczeństwa w celu ochrony przed zagrożeniami wynikającymi z narażenia na działanie promieniowania jonizującego oraz uchylająca dyrektywy 89/618/Euratom, 90/641/Euratom, 96/29/Euratom, 97/43/Euratom i 2003/122/Euratom weszła w życie dwudziestego dnia po jej opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej.
Przepisy w/w Dyrektywy Rady 2013/59/Euratom zobowiązują Państwa członkowskie do wprowadzenia w życie przepisów ustawowych, wykonawczych i administracyjnych niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy najpóźniej do dnia 6 lutego 2018 r.
W Polsce, działalność w zakresie pokojowego wykorzystywania energii atomowej, regulują przepisy ustawy z dnia 29 listopada Prawo atomowe (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1941).
Ustawę stosuje się również do działalności wykonywanej w warunkach zwiększonego, w wyniku działania człowieka, narażenia na naturalne promieniowanie jonizujące.
Zgodnie z art. 23c ust. 1 ustawy z dnia 29 listopada 2000r. Prawo atomowe (t.j. Dz. U. z 2021r. poz. 1941) kierownicy jednostek wykonujących działalność, w których występują miejsca pracy zlokalizowane wewnątrz pomieszczeń na poziomie parteru lub piwnicy oraz związane z uzdatnianiem wód podziemnych na terenach, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu w znacznej liczbie budynków może przekroczyć poziom odniesienia, t.j. 300Bq/m3, wskazanych w rozporządzeniu Ministra zdrowia z dnia 18 czerwca 2020r. w sprawie terenów, na których średnioroczne stężenie promieniotwórcze radonu w powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekraczać poziom odniesienia (Dz. U. z 2020r. poz. 1139) powinni zwrócić uwagę na aspekt obecności radonu w miejscach wykonywania pracy.
Drugą grupę miejsc pracy wymienionych w art. 23c ust. 1 w/w ustawy stanowią wszystkie miejsca pracy zlokalizowane pod ziemią niezależnie od tego czy znajdują się na terenach wymienionych w przywołanym powyżej rozporządzeniu Ministra Zdrowia. Kierownicy tych jednostek są zobowiązani m.in. do wykonywania pomiaru stężenia radonu oraz podejmowania działań zapewniających ograniczenie i optymalizację narażenia pracowników na radon w miejscu pracy.
Przepis art. 207 § 2 ustawy z dnia 26 czerwca Kodeks Pracy (t.j. Dz. U. z 2020r. poz. 1320 ze zm.) zobowiązuje pracodawcę do ochrony zdrowia i życia pracowników przez zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pracy przy odpowiednim wykorzystaniu osiągnięć nauki i techniki, m. in. reagowania na potrzeby w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy oraz dostosowania środków podejmowanych w celu doskonalenia istniejącego poziomu ochrony zdrowia i życia pracowników, biorąc pod uwagę zmieniające się warunki wykonywania pracy. Ponadto pracodawca jest obowiązany przekazywać pracownikom informacje o zagrożeniach dla zdrowia i życia występujących w zakładzie pracy, na poszczególnych stanowiskach pracy i przy wykonywanych pracach, w tym o zasadach postępowania w przypadku awarii i innych sytuacji zagrażających zdrowiu i życiu pracowników.
Uwzględniając powyższe Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Kraśniku informuje iż materiały edukacyjno-informacyjne dotyczące zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach, pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi, zostały zamieszczone w Biuletynie Informacji Publicznej na stronie podmiotowej Głównego Inspektoratu Sanitarnego pod adresem https://www.gov.pl/web/gis/radon2
Materiały edukacyjno-informacyjne znajdują się pod adresami:
https://www.gov.pl/web/gis/radon--podstawowe-informacje
https://www.gov.pl/web/gis/wplyw-radonu-na-zdrowie-ludzi
https://www.gov.pl/web/gis/informacje-dotyczace-pomiarow-sredniorocznego-stezenia-radonu
materiały edukacyjno-informacyjne dostępne są również na stronach Państwowej Agencji Atomistyki pod adresem:
https://www.gov.pl/web/poznajradon
informacje dotyczące wpływu radonu na zdrowie dostępne na stronie Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH Państwowego Instytutu Badawczego pod adresem: https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie
Materiały
Informacja dot. narażenia na radonInformacja_dot_narażenia_na_radon.pdf 0.70MB