W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 16-22 stycznia 2023

19.01.2023

Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy 16-22 stycznia 2023

W dniach 16-22 stycznia 2023 roku obchodzimy Europejski Tydzień Profilaktyki Raka Szyjki Macicy. Wykorzystujemy ten czas do szerzenia wiedzy na temat raka szyjki macicy i sposobów jego zapobiegania. Rak szyjki macicy niemal w stu procentach jest związany z zakażeniem wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje szczepienia przeciw HPV oraz badania cytologiczne kobiet.

Rak szyjki macicy jest ważną przyczyną zachorowalności i umieralności kobiet na świecie. W 2020 roku na świecie odnotowano ponad 600 000 nowych przypadków raka szyjki macicy i ponad 340 000 zgonów. Na świecie rak szyjki macicy zabija jedną kobietę co dwie minuty. W krajach UE/EOG rozpoznaje się 33 000 przypadków raka szyjki macicy i ponad 13 000 zgonów z tego powodu. Polska ma jeden z najwyższych w Europie wskaźników zachorowalności i umieralności z powodu raka szyjki macicy. W 2020 roku odnotowano 3 862 nowych przypadków raka szyjki macicy i 2 137 zgonów. Codziennie 6 Polek dowiaduje się, że ma raka szyjki macicy, 4 Polki umierają z powodu tej choroby.

Profilaktyka raka szyjki macicy obejmuje:

  • szczepienia przeciw HPV,
  • populacyjne badania cytologiczne kobiet.

 

Związek pomiędzy zakażeniem HPV a chorobami nowotworowymi, w tym rakiem szyjki macicy, został potwierdzony przez prof. Haralda zur Hausena, który za to odkrycie otrzymał w 2008 roku nagrodę Nobla w dziedzinie medycyny.

Szczepionki przeciw zakażeniom HPV są bezpieczne i dobrze tolerowane. Na świecie podano już kilkaset milionów dawek szczepionek. Każdy niepokojący sygnał dotyczący bezpieczeństwa jest dokładnie sprawdzany i badany. Dzięki temu wiadomo, że szczepionki są bezpieczne.

Szczepienia nie zwalniają kobiet od wykonywania regularnych badań cytologicznych lub innych badań przesiewowych, zgodnych z aktualną wiedzą medyczną i rekomendacjami właściwych instytucji.

Zapobieganie rakowi szyjki macicy jest lepsze niż jego leczenie. Szczepionka chroni przed chorobą nowotworową i ratuje życie.

 

Źródło: https://szczepienia.pzh.gov.pl/europejski-tydzien-profilaktyki-raka-szyjki-macicy-2023

Zdjęcia (2)

{"register":{"columns":[]}}