Program Szczepień Ochronnych w 2025 roku
04.12.2024
Co się zmieniło w kalendarzu szczepień na 2025 rok?
Dopisano szczepienie przeciwko mPox (zwanej wcześniej małpią ospą), zmieniono zalecenia, kto powinien szczepić się na RSV, wprowadzono także pewne ułatwienia w przypadku kwalifikacji na szczepienie przeciw wściekliźnie (co może być istotne w przypadku trudnych sytuacji jak np. powódź).
W 2025 zmieni się również finansowanie szczepienia przeciw krztuścowi. Będzie bezpłatne dla części dorosłych, np. kobiet w ciąży.
Nowe wskazania
Program Szczepień Ochronnych jest sukcesywnie rozwijany. Od 15 października br. kobiety w ciąży mogą bezpłatnie zaszczepić się przeciw krztuścowi w przychodniach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). To szczepienie chroni kobietę zarówno w ciąży, jak i po porodzie oraz noworodka przed zachorowaniem i hospitalizacją w pierwszych miesiącach życia.
W zalecanych szczepieniach ochronnych objętych finansowaniem przez ministra zdrowia znalazły się też szczepienia przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV) dla osób po ukończeniu 9. roku życia (do ukończenia 14. r. ż.), w schemacie dwudawkowym; dla osób urodzonych w 2010 r. szczepienie musi być rozpoczęte do ukończenia 14. roku życia i może być zakończone po ukończeniu 14. roku życia (z zachowaniem dwudawkowego schematu).
Nadal będzie się można bezpłatnie szczepić przeciwko COVID-19. W tym przypadku wskazania są szerokie, ponieważ dotyczą wszystkich pacjentów po ukończeniu 6. miesiąca życia, w schemacie wielodawkowym.
KALENDARZ SZCZEPIEŃ DZIECI I MŁODZIEŻY NA 2025 ROK pod linkiem poniżej:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/kalendarz-szczepien-2025/
Szczegółowe informacje dotyczące Programu Szczepień Ochronnych w zakresie szczepień obowiązkowych i zalecanych można znaleźć TUTAJ ↓
Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na 2025.