W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Bezpieczne wakacje 2022

Państwowy Powiatowy Inspektor w Łęcznej w związku z trwającym wypoczynkiem wakacyjnym przekazuje informacje dotyczące bezpiecznych zachowań prozdrowotnych. Okres wakacyjny oprócz form zorganizowanego wypoczynku sprzyja zwiększonej integracji: organizacji spotkań i uroczystości, przemieszczaniu się w celach rekreacyjnych i podejmowaniu aktywności powodujących zwiększenie ryzyka zachorowania na koronawirus SARS CoV-2. W związku z tym Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej przekazuje informacje dotyczące bezpiecznych zachowań które warto zapamiętać i stosować. 

Bezpieczne wakacje 2022

HIGIENICZNE WAKACJE

Dokładnie myj ręce ciepłą wodą i mydłem przez co najmniej 30 sekund i stosuj środki do dezynfekcji rąk i powierzchni
Zachowuj dystans i stosuj maseczki ochronne w miejscach, gdzie jest to wymagane. Zużyte maseczki  wyrzucaj do pojemnika na odpady zmieszane
Podczas kaszlu i kichania zachowuj zasady higieny. Używaj chusteczek jednorazowych i wyrzucaj je do kosza.
W razie wystąpienia objawów chorobowych skontaktuj się z lekarzem.
Zaszczep się przeciw COVID-19 i bądź bezpieczny!

BEZPIECZNE WAKACJEC

Nad wodą zachowuj się odpowiedzialnie. Korzystaj ze strzeżonych kąpielisk.
Po długiej ekspozycji na słońce oraz po obfitym posiłku nie zanurzaj się gwałtownie w zimnej wodzie. Nie pij alkoholu przed kąpielą! Zwracaj uwagę na osoby kąpiące się w Twoim otoczeniu. Jeżeli planujesz wakacje nad wodą, zajrzyj na Serwis Kąpieliskowy aktualizowany na bieżąco w sezonie kąpielowym.

Unikaj nadmiernej ekspozycji na słońce, chroń głowę czapką lub kapeluszem, nie przebywaj na słońcu w samo południe. Pamiętaj aby zabezpieczyć skórę kremem z filtrem UV. Pij dużo wody. Nie przesadzaj z opalaniem, nadmierna ekspozycja na słońce może skutkować poparzeniami i być groźna dla zdrowia.

Przed wyjazdem na wycieczkę zaopatrz się w odpowiednie ubranie, obuwie, prowiant, zabierz naładowany telefon komórkowy. Nigdy nie zbaczaj ze szlaków górskich/turystycznych, nie oddalaj się od grupy. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody. W czasie burzy nie chowaj się pod drzewem ani nie przebywaj na otwartej przestrzeni, nie rozmawiaj przez telefon komórkowy, kucnij zbliżając stopy blisko siebie.

Wybierając się do lasu chroń się przed kleszczami, stosuj odpowiednią odzież i preparaty ochronne. Po powrocie do domu zawsze dokładnie obejrzyj całe ciało. Kleszcze lubią miejsca delikatne, gdzie pulsuje krew: np. nasada włosów, za uszami, w pachwinach, pod kolanami. Zachowaj ostrożność przy kontaktach z dzikimi i bezpańskimi zwierzętami.

Uprawiając sport, podczas jazdy na rowerze lub rolkach, przestrzegaj przepisów ruchu drogowego, zakładaj odblaski, abyś był bezpieczniejszy na drodze. Uprawiaj sport w miejscach bezpiecznych i do tego przeznaczonych.

Zadbaj o higienę osobistą, wysypiaj się, odżywiaj się zdrowo. Podczas spożywania posiłków zadbaj o higienę rąk. Spożywaj tylko świeżą i zdrową żywność; myj warzywa i owoce. Nie spożywaj żywności, która utraciła datę przydatności do spożycia. Odpowiednio przechowuj żywność.

Pamiętaj, że podczas upałów organizm jest bardziej czuły na używki, dlatego nie spożywaj alkoholu i innych środków psychoaktywnych, nie pal i nie narażaj osób w otoczeniu na dym tytoniowy.

Przebywając w klubie zawsze obserwuj swoją szklankę lub kieliszek. Bądź czujny - uważaj na nowe narkotyki tzw. „dopalacze”. Ich skład i działanie nigdy nie są pewne. Jeżeli czyjeś zachowanie, budzi Twoje podejrzenia – nie wahaj się, reaguj zawiadamiając odpowiednie służby!

Jeżeli Twoje dziecko wyjeżdża na zorganizowany wypoczynek, sprawdź pod czyją będzie opieką i czy wypoczynek został zarejestrowany. Informacje na ten temat uzyskasz na stronie internetowej: www.wypoczynek.men.gov.pl lub w Kuratorium Oświaty. na temat szczepień w podróżach zagranicznych uzyskasz wchodząc na stronę internetową

BEZPIECZNIE ZORGANIZOWANY WYPOCZYNEK DZIECI I MŁODZIEŻY

Wytyczne dla organizatorów wypoczynku letniego dzieci i młodzieży znajdziesz na stronie www.gov.pl

  1. Przed wyjazdem na wycieczkę zaopatrz się w odpowiednie ubranie, obuwie, prowiant, zabierz naładowany telefon komórkowy.
    Nigdy nie zbaczaj ze szlaków górskich/turystycznych, nie oddalaj się od grupy.
  2. Zawsze sprawdzaj prognozę pogody. W czasie burzy nie chowaj się pod drzewem, nie przebywaj na otwartej przestrzeni, nie rozmawiaj przez telefon komórkowy. Kucnij zbliżając stopy blisko siebie.
  3. Wybierając się do lasu chroń się przed kleszczami, stosuj odpowiednią odzież i preparaty ochronne. Po powrocie do domu zawsze dokładnie obejrzyj całe ciało. Kleszcze lubią miejsca delikatne, gdzie pulsuje krew, np. nasada włosów,  za uszami, w pachwinach, za kolanami.
  4. Zachowaj ostrożność przy kontaktach z dzikimi i bezpańskimi zwierzętami!
  5. Planując podróż zagraniczną sprawdź, jakie są aktualne zasady bezpieczeństwa i jakie szczepienia są obowiązkowe i zalecane w krajach, do których się wybierasz. Niezbędne informacje uzyskasz wchodząc na stronę internetową Głównego Inspektoratu Sanitarnego lub kontaktując się z lekarzem medycyny podróży.
  6. Reaguj w nieprzewidzianych i stresujących sytuacjach, nie licz na swoją pamięć, zapisz w telefonie podstawowe numery telefonów alarmowych:

999 – Pogotowie Ratunkowe
998 – Straż Pożarna
997 – Policja
986 – Straż miejska
112 – numer alarmowy

Nie wahaj się zadzwonić po pomoc, jeśli ktoś swoim zachowaniem może zagrażać sobie lub innym!

Opracowano na podstawie materiałów z WSSE w Lublinie

Materiały

Uzależnienia - prezentacja
Uzaleznienia​_prezentacja.pptx 5.24MB
Zatrucia - prezentacja
Prezentacja​_zatrucia.ppt 5.76MB
Bezpieczne wakacje - prezentacja
Prezentacja​_wakacje.pptx 5.23MB
W głębi lasu - prezentacja
prezentacja​_W​_głebi​_lasu.pptx 5.15MB
Czyste ręce - prezentacja
czyste​_rece​_zdr​_wiecej.pptx 3.78MB
{"register":{"columns":[]}}