FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łęcznej informuje i ostrzega przed wchodzeniem do miejskich fontann. FONTANNA NIE JEST MIEJSCEM WYKORZYSTYWANYM DO KĄPIELI.
Fontanny i podobne urządzenia wodne instalowane w parkach i na ulicach powinny być wykorzystywane zgodnie z ich przeznaczeniem. Nie należy się w nich kąpać, pływać czy pić z nich wody, gdyż może to stwarzać zagrożenie dla zdrowia.
Podczas upałów nie brakuje amatorów kąpieli korzystających z tej formy ochłody. Stanowi to jednak duże zagrożenie dla zdrowia. Woda ta zanieczyszczona jest odchodami ptaków i innych zwierząt oraz licznymi mikroorganizmami, które mogą powodować takie choroby jak: zapalenie spojówek, grzybicę stóp, zapalenie dróg moczowych, legionellozę a nawet SEPSĘ.
Ponadto, woda pozostająca w otwartym zbiorniku fontanny narażona jest na skażenie fekalne mikroorganizmami obecnymi w odchodach zwierzęcych (E.coli, enterokoki, wirusy, pierwotniaki pasożytnicze).
Fontanny są źródłem aerozolu wodnego, który może nieść ze sobą zanieczyszczenia mikrobiologiczne, m.in. bakterie z rodzaju Legionella, które w przypadku inhalacji (wdychania) mogą prowadzić do zachorowań na legionellozę przebiegającą jako zapalenie płuc lub gorączka Pontiak.
Epidemiolodzy ostrzegają, że w fontannach tradycyjnych, które mają obieg zamknięty, może znajdować się kilkadziesiąt różnych drobnoustrojów, m.in. bakterie gronkowca, salmonelli, pałeczki legionelli, bakterie kałowe np. E.coli, enterokoki. Mogą one powodować:
- reakcje alergiczne w postaci wysypki
- grzybice stóp lub inne choroby skóry
- zapalenia spojówek
- zapalenia uszu
- ostre zapalenia płuc wywołane pałeczkami legionelli
- schorzenia dróg oddechowych
- zakażenie gronkowcem, które grozi zapaleniem oskrzeli, płuc, tchawicy, migdałków
- zakażenie paciorkowcami, które grozi zapaleniem gardła, płuc, a nawet opon mózgowo-rdzeniowych
- infekcje dróg moczowych i pęcherza spowodowane bakteriami escherichii.
Szczególną uwagę należy zwrócić również na urządzenia i atrakcje wytwarzające aerozol wodny, gdyż z ich funkcjonowaniem wiąże się ryzyko występowania i namnażania w instalacji wodnej bakterii z rodzaju Legionella. Przeciwdziałanie zakażeniom powodowanym przez bakterie Legionella sp., wymaga utrzymywania w wodzie w powyższych urządzeniach stężenia wolnego chloru na poziomie wyższym niż w wodzie przeznaczonej do spożycia przez ludzi i wodzie w nieckach basenowych Ryzyko pojawienia się bakterii Legionella sp. w instalacji wodnej wzrasta w sytuacji wydłużonego przestoju lub ograniczonej eksploatacji urządzenia.
Pamiętajmy, że z fontann korzystają także:
- zwierzęta, szczególnie ptaki i psy, które nierzadko załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne;
- bezdomni, którzy się w nich myją i piorą swoje ubrania.
Woda w zbiornikach fontann nie jest uzdatniania i dezynfekowana jak w pływalniach a jej jakość nie jest systematycznie kontrolowana, gdyż intencjonalnie nie jest ona przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 15 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym tj.Dz. U. z 2024r., poz. 609 z późn.zm.), utrzymanie gminnych obiektów i urządzeń użyteczności publicznej należy do zadań własnych gminy. Zatem za wszelkie działania, związane z posiadanymi przez gminę obiektami, w tym ustalenie i opracowanie zasad zachowania w sąsiedztwie fontann, odpowiedzialni są właściciele lub zarządcy tego rodzaju obiektów. Organy gminy wydają akty prawa miejscowego w zakresie zasad i trybu korzystania z gminnych obiektów i urządzeń publicznych, np. stanowiące załącznik do uchwał regulaminy korzystania z fontann miejskich. Regulaminy korzystania z fontann, tablice informacyjne oraz informacje udostępniane na stronach internetowych przez właścicieli i zarządców fontann powinny jednoznacznie wskazywać, że woda w fontannach nie jest przeznaczona do spożycia ani do kąpieli.
Państwowa Inspekcja Sanitarna nie prowadzi nadzoru nad jakością wody w fontannach.
Materiały
FONTANNY PODZIWIAJMY Z DALEKA!FONTANNY_PODZIWIAJMY_Z_DALEKA.pdf 0.69MB