Stanowisko Higieny Pracy i Nadzoru Nad Chemikaliami
Stanowisko higieny pracy rozpoznaje, ocenia i kontroluje zagrożenia zdrowotne w środowisku pracy, a także monitoruje przestrzeganie przepisów określających wymagania higieniczne i zdrowotne, w celu zapobiegania powstawaniu chorób zawodowych i innych chorób związanych z warunkami pracy.
Zakres obowiązków:
Zadania wykonywane przez pracowników Oddziału Higieny Pracy i Nadzoru Nad Chemikaliami:
- Przeprowadzanie kontroli sanitarnych w zakresie warunków środowiska pracy z uwzględnieniem narażenia na czynniki fizyczne, chemiczne i biologiczne oraz ocenę warunków higieniczno-sanitarnych w zakładach nadzorowanych przez Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego.
- Przeprowadzanie kontroli w zakresie przestrzegania przepisów ustawy o substancjach chemicznych i ich mieszaninach przez importerów, producentów, dystrybutorów i użytkowników substancji chemicznych i ich mieszanin.
- Przeprowadzanie kontroli w zakresie prawidłowości dokumentacji związanej z obrotem prekursorami narkotykowymi kategorii 2 i 3.
- Nadzór nad importem i eksportem niebezpiecznych substancji chemicznych (prekursory narkotykowe kat. 2 i 3).
- Przeprowadzanie kontroli z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy przy demontażu i usuwaniu wyrobów zawierających azbest.
- Przeprowadzanie kontroli w zakresie bezpieczeństwa i higieny pracy przy wykonywaniu prac związanych z narażeniem na zranienie ostrymi narzędziami używanymi przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
- Nadzór nad produktami kosmetycznymi.
- Przeprowadzanie kontroli w zakresie przestrzegania przepisów dotyczących wprowadzania do obrotu i stosowania w działalności zawodowej produktów biobójczych.
- Prowadzenie postępowań administracyjnych w zakresie chorób zawodowych.
- Sprawowanie nadzoru w zakresie wytwarzania i wprowadzania do obrotu środków zastępczych.
- Sprawowanie nadzoru nad spełnianiem przez przedsiębiorców obowiązków wynikających z ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dotyczących prowadzenia działalności w zakresie wytwarzania, przetwarzania, przerabiania, przywozu, wywozu, wewnątrzwspólnotowej dostawy lub wewnątrzwspólnotowego nabycia oraz wprowadzania do obrotu nowej substancji psychoaktywnej.