Ciesz się słońcem bezpiecznie
13.08.2024
Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Wpływa na poprawę nastoju i syntezę witaminy D, która odpowiada za właściwą gospodarkę wapniową organizmu.
Jednak pamiętajmy, że w nadmiarze może prowadzić do:
- poparzeń skóry,
- fotodermatoz lub „uczulenia na słońce”,
- powstawania przebarwień,
- szybszego starzenia się skóry,
- zmian nowotworowych.
Jak bezpiecznie korzystać z letniej słonecznej pogody
- unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego,
- korzystaj z cienia,
- chroń ciało za pomocą odpowiedniej odzieży np. jasnych bawełnianych koszul,
- osłaniaj głowę,
- noś okulary przeciwsłoneczne,
- stosuj produkty ochrony przeciwsłonecznej,
- niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu.
Pamiętaj, że najbardziej narażone na promieniowanie UV części są uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp.
Jak właściwie stosować kosmetyki promieniochronne
- wybierz kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony,
- kosmetyki przeciwsłoneczne nakładaj w dużej ilości na całej powierzchni skóry,
- nanieś kosmetyk na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce,
- pamiętaj o ponownej aplikacji preparatu przeciwsłonecznego – w trakcie pływania, wycierania ciała czy przy spoceniu się warstwa preparatu traci częściowo właściwości ochronne.
Filtry UV i ich działanie
Filtry przeciwsłoneczne to związki chemiczne wykorzystywane w produktach kosmetycznych, których głównym zadaniem jest pochłanianie lub rozpraszanie promieni słonecznych, tj. ochrona skóry przed szkodliwymi skutkami działania UVA i UVB.
Stosuje się dwa rodzaje filtrów: fizyczne (mineralne) oraz chemiczne. Najlepszą ochronę skórze daje użycie mieszanki filtrów chemicznych z mineralnymi.
- Mineralne (fizyczne) – pigmenty działające jak lustra, nie przepuszczając i odbijając promieniowanie UVB i częściowo UVA.
- Chemiczne – wnikają w naskórek i pochłaniają promieniowanie UV.
Co to jest SPF
SPF (Sun Protection Factor) to współczynnik ochrony przeciwsłonecznej, który określa stopień ochrony przed promieniowaniem UVB. Wartość współczynnika SPF oznacza, ile razy dłużej można skórę chronioną danym preparatem poddać działaniu słońca w porównaniu ze skórą niechronioną bez ryzyka wywołania reakcji rumieniowej, np. bez zastosowania filtra rumień u danej osoby pojawia się zwykle po 10 minutach, wówczas po użyciu emulsji z filtrem SPF 15, czas ten wydłuży się do 15 x 10 minut, tj. po 2,5 godz. może pojawić się rumień. Analogicznie będzie w przypadku zastosowania kosmetyków z większymi filtrami SPF.
- SPF 20 – ochrona przez 3,5 godziny
- SPF 30 – ochrona przez 5 godzin
- SPF 50 – ochrona przez 8,5 godziny
- SPF 50 + – ochrona powyżej 8,5 godziny
Zwróć uwagę na skład produktów kosmetycznych:
Pełny wykaz substancji promieniochronnych dozwolonych w produktach kosmetycznych określa załącznik VI Rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1223/2009 z dnia 30.11.2009 r. dotyczącego produktów kosmetycznych.