W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Stan sanitarno-techniczny pomieszczenia

Drugą rzeczą, na którą powinniśmy zwrócić uwagę jest stan sanitarno-techniczny pomieszczenia. Wszelkiego rodzaju zabrudzenia ścian, zacieki, zagrzybienia, odpadający tynk czy ogólnie panujący nieporządek nie powinny mieć miejsca. Świadczy to o braku higieny osoby świadczącej usługi i może stanowić potencjalne źródło bakterii i grzybów niebezpiecznych dla zdrowia. Całe wyposażenie lokalu powinno być rozmieszczone w taki sposób, aby możliwe było swobodne poruszanie się w nim.

 

W zakładzie fryzjerskim należy wydzielić szatnię, poczekalnię, pomieszczenie sanitarno-higieniczne z bieżącą ciepłą i zimną wodą, pomieszczenia do przechowywania sprzętu oraz miejsca do przechowywania czystej i brudnej bielizny. W szafach należy oddzielnie przechowywać odzież prywatną i roboczą. Zużytą odzież i bieliznę należy przechowywać w zamykanych i odpowiednio oznakowanych pojemnikach.

 

Miejsca, które są szczególnie na­rażone na działanie mikroorganizmów (strefy krytyczne), np. pojemniki, tace, blaty, na których przechowywane są narzędzia fryzjerskie, umy­walki, zagłówki foteli, wycięcia na szyję oparć foteli przy stanowisku mycia głowy, wewnętrzna obręcz suszarki stacjonarnej - należy po każdym użyciu myć i dezynfekować.

 

Należy również każdego dnia dokładnie czyścić i dezynfekować poczekalnię i znajdujące się tam meble oraz stanowiska fryzjerskie (oparcia foteli, myjki oraz blaty). Każdy mebel, w szczególności te ze stanowiska pracy, powinny posiadać powierzchnię gładką i łatwą do umycia i zdezynfekowania. Gdy zauważymy zniszczoną powierzchnię mebli bądź ich niewłaściwą czystość, będzie to świadczyć o nieprofesjonalnym podejściu właściciela do kwestii utrzymania czystości i porządku w salonie. Nieestetyczny wygląd zniechęca do skorzystania z usług oraz stanowi potencjalne źródło dla mikroorganizmów chorobotwórczych.

 

Pamiętajmy też o podłodze, z której na bieżąco powinny być usuwane włosy, a po zakończonym dniu pracy należy ją umyć przy pomocy odpowiednich środków.

 

Jeśli w zakładzie jest ogólnodostępna toaleta, powinna być regularnie dezynfekowana. Nie można zapomnieć o bieżącym dezynfekowaniu klamek, włącznikach świateł, terminalach płatniczych oraz innych powierzchniach, z którymi klient miał kontakt, a na których pozostaje mnóstwo drobnoustrojów.

 

Zagrożenie stanowią również źle zabezpieczone odpady, np. jednorazowe rękawiczki, ostrza maszynek do golenia.

{"register":{"columns":[]}}