W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

1 GRUDNIA - ŚWIATOWY DZIEŃ AIDS

30.11.2022

Światowy Dzień AIDS 1 grudnia 2022

Od 1988 roku dzień 1 grudnia obchodzony jest jako Światowy Dzień AIDS. Celem obchodów tego dnia jest uwrażliwienie na problem oraz solidaryzowanie się z ludźmi dotkniętymi tą chorobą. Jest to bardzo ważna data, która integruje wiele działań związanych z profilaktyką HIV/AIDS, podejmowanych na całym świecie.

Od 12 lat z okazji 1 grudnia na całym świecie przeprowadzana jest kampania, mająca za zadanie zwrócenie oczu całego świata na problem HIV/AIDS. Kampania odbywa się zawsze pod parasolowym hasłem: „Zatrzymać AIDS. Dotrzymać obietnicy.” Dodatkowo co roku zmienia się jej szczególne przesłanie, mające na celu zwrócenie uwagi światowej społeczności na różne aspekty epidemii (np. „Jeden Świat. Jedna Nadzieja”, albo „Żyj i daj żyć – stygmatyzacja i dyskryminacja”). Tegoroczne hasło przyjęte z okazji Światowego Dnia AIDS przez Wspólny Program Narodów Zjednoczonych ds. HIV/AIDS (UNAIDS) brzmi: Wyrównujmy (ang. Equalize) i jest wezwaniem do działania.

Od początku epidemii (1985 r.) do 31 grudnia 2021 r. w Polsce zakażenie HIV rozpoznano
u 27 552 osób, w tym z AIDS żyje 3 868 pacjentów. Do końca ubiegłego roku zmarło
1 448 chorych.  Na dzień 14 listopada 2022 r. leczeniem antyretrowirusowym (ARV) objętych było około 17 990 osób. Obecnie leczenie jest prowadzone i finansowane w ramach Rządowego programu polityki zdrowotnej p.n. Leczenie antyretrowirusowe osób żyjących z wirusem HIV w Polsce na lata 2022 – 2026. (dane KC ds. AIDS). Na świecie żyje 37 700 000 osób z HIV/AIDS, w 2020 r. zakażenie HIV rozpoznano u 1,5 mln osób, 680 tys. osób zmarło z powodu chorób związanych z AIDS.

Nieodłącznym elementem obchodów Światowego Dnia AIDS jest czerwona kokardka – symbol solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS i ich bliskimi. Obecność czerwonej kokardki w sferze publicznej podczas obchodów Światowego Dnia AIDS przypomina, że osoby żyjące z HIV są pełnoprawnymi członkami społeczeństwa, powinny mieć możliwość życia i pracy w swoim środowisku, pamiętając równocześnie o obowiązku ochrony innych przed zakażeniem.

1 grudnia zachęcamy do włączenia się do obchodów Światowego Dnia AIDS poprzez przypięcie do ubrania i udostępnianie poprzez swoje kanały informacyjne (media społecznościowe, strona internetowa) Czerwonej Kokardki – symbolu solidarności z osobami żyjącymi z HIV, chorymi na AIDS oraz ich rodzinami i bliskimi.

Zapraszamy do zapoznania z:

 kampanią Krajowego Centrum ds. AIDS „Jedyny taki test” - https://aids.gov.pl/?s=Jedyny+taki+test

• portalem edukacyjnym Krajowego Centrum ds. AIDS - https://aids.gov.pl/?s=portal+edukacyjny

 

Opracowano na podstawie informacji ze stron internetowych Krajowego Centrum ds. AIDS

Materiały

Światowy Dzień AIDS 1 grudnia 2022
Informacja​_Światowy​_Dzień​_AIDS​_1​_grudnia​_2022.pdf 0.20MB
{"register":{"columns":[]}}