W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Jak zbierać grzyby, by uniknąć zatrucia

09.07.2021

Grzyby są bardzo smaczne, ale też posiadają wiele składników odżywczych. Kurki mają więcej beta karotenu niż np. marchewka, boczniaki wykazują silne działanie przeciwmiażdżycowe, a pieczarki mogą chronić przed depresją. Kulinarnie najbardziej cenione są trufle, których aromat, zdaniem według smakoszy, nie daje się porównać z niczym innym. W Polsce grzybiarze najczęściej poszukują kurek, borowików, koźlaków i podgrzybków, które można wykorzystać do przyrządzania wielu dań i sosów.

JAK ZBIERAĆ GRZYBY, BY UNIKNĄĆ ZATRUCIA

Zbierając grzyby pamiętaj:

  1. W lesie zbieramy tylko te grzyby, które doskonale znamy i które nie budzą żadnych wątpliwości. Zjedzenie nawet małego kawałka trującego grzyba może być śmiertelne. Muchomor sromotnikowy jest najsilniejszą trucizną w Polsce. Początkujący grzybiarze powinni wybierać się na grzyby w towarzystwie osób bardziej doświadczonych. Warto zabrać ze sobą atlas grzybów lub skorzystać ze specjalnej aplikacji na smartfona.
  2. Uwaga na szatana! Większość trujących grzybów ma pod kapeluszem blaszki. Są jednak i takie, które ,,udają" grzyby jadalne. Jeden z nich to właśnie borowik szatański. 
  3. Grzybów nigdy nie zbieramy do plastikowych torebek. W zetknięciu z nimi mogą powstać szkodliwe toksyny, dlatego w czasie grzybobrania o wiele lepiej sprawdzi się przewiewny, wiklinowy kosz.
  4. Zebrane grzyby obieramy i przygotowujemy tego samego dnia. Jeśli odłożymy to w czasie, może dojść do rozwoju szkodliwych pleśni. 
  5. Zbieramy tylko grzyby duże i dobrze wykształcone. Młode owocniki, które nie są jeszcze dobrze wykształcone często stają się przyczyną tragicznych pomyłek.
  6. Początkujący grzybiarze powinni zbierać jedynie grzyby rurkowe, ponieważ w tej grupie nie ma ryzyka na zebranie śmiertelnie niebezpiecznych grzybów.
  7. Nie zbieramy grzybów z zanieczyszczonych obszarów, czyli z okolic zakładów produkcyjnych, rosnących                   w rowach czy przy drogach o dużym natężeniu ruchu. Grzyby łatwo wchłaniają zanieczyszczenia z powietrza, w tym m.in. szkodliwe metale ciężkie.

Jak się przygotować do grzybobrania:

  • odpowiednie ubranie: bluza lub kurtka, spodnie z długimi nogawkami, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze lub buty z wyższą cholewką, czapka lub kapelusz – zabezpieczy nas przed wilgocią oraz ukąszeniem owadów           i żmij;
  • koszyk na grzyby najlepiej wiklinowy – w foliowej torebce grzyby zaczynają parować, co sprzyja ich psuciu;
  • nożyk do oczyszczania grzybów – zbierając grzyby delikatnie je wykręcamy z podłoża a pozostałości ściółki czyścimy za pomocą noża;
  • środek odstraszający owady – stanowi dodatkową ochronę przed komarami i kleszczami.

Zatrucia grzybami

Pierwsze objawy zatrucia grzybami mogą pojawić się już po kilku godzinach od ich zjedzenia, jednak w zależności od rodzaju, symptomy zatrucia potrafią wystąpić nawet po kilkunastu godzinach od ich spożycia.

Najczęstsze objawy zatrucia grzybami:

  • nudności,
  • wymioty,
  • ból brzucha i głowy,
  • podwyższona temperatura ciała.

Przy zatruciu grzybami  objawy mogą być podobne jak przy niestrawności lub infekcji przewodu pokarmowego. Niejednorodność objawów zatrucia grzybami wynika z zawartości różnych toksyn w poszczególnych odmianach. Rodzaje objawów oraz ich intensywność zależą od predyspozycji organizmu oraz ilości spożytych toksyn.

Pierwsza pomoc:

Jeśli po zjedzeniu grzybów pojawiają się oznaki zatrucia, należy niezwłocznie zapewnić pomoc lekarską, skontaktować się z numerem alarmowym 999 lub 112 albo przewieźć chorego do szpitala. Czekając na pomoc medyczną można sprowokować wymioty. Osobie z objawami zatrucia nie należy podawać mleka i alkoholu, ponieważ płyny te przyśpieszają przenikanie toksyn. Najbardziej niebezpieczne zatrucia spowodowane są na skutek spożycia Muchomora sromotnikowego, który mylony jest z takimi grzybami jadalnymi jak: Kania czubajka, Gąska zielona.

Nie zaleca się jedzenia grzybów:

  • kobietom w ciąży i karmiącym,
  • dzieciom,
  • osobom starszym,
  • osobom z zaburzeniami pracy przewodu pokarmowego.

Pomoc w rozpoznawaniu gatunków grzybów:

  • Grzyboznawcy – posiadają uprawnienia do oceny grzybów świeżych i suszonych,
  • Klasyfikatorzy grzybów – posiadają uprawnienia do oceny wyłącznie grzybów świeżych, np. w PSSE w Lipsku.
  • Atlas grzybów – zawierający szczegółowe informacje o grzybach, miejscach ich występowania oraz zdjęcia przedstawiające poszczególne gatunki.
  • Aplikacje mobilne – ułatwiające identyfikację grzybów za pośrednictwem smartfonu, dostępne w postaci mobilnych atlasów grzybów lub identyfikujące grzyby na podstawie zrobionego zdjęcia.

Pamiętaj! Zbieraj grzyby, co, do których masz całkowitą pewność. Jeżeli masz wątpliwości, nie ryzykuj, przynieś grzyby do najbliższej siedziby stacji sanitarno-epidemiologicznej, w której dyżury pełnią grzyboznawcy lub klasyfikatorzy grzybów. Specjalista bezpłatnie oceni czy grzyby są jadalne, niejadalne czy też trujące.

Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny; http://www.gis.gov

                   Opracowała: Jadwiga Nogieć

Materiały

JAK ZBIERAĆ GRZYBY, BY UNIKNĄĆ ZATRUCIA
JAK​_ZBIERAĆ​_GRZYBY,​_BY​_UNIKNĄĆ​_ZATRUCIA.doc 0.65MB
{"register":{"columns":[]}}