HAŁAS A ZDROWIE - #latozsanepidem
23.08.2023
HAŁAS – są to dźwięki szkodliwe, które mogą powodować uszkodzenia słuchu i inne zmiany w organizmie lub w istotny sposób utrudnić wykonywanie pracy.
Jak hałas wpływa na organizm ludzki?
Długie przebywanie w hałasie (35 – 75 dB) negatywnie oddziałuje na układ nerwowy, powodując zmęczenie oraz spadek wydajności pracy, ponadto utrudnia wypoczynek, sen i regenerację organizmu. Powoduje również podenerwowanie i rozdrażnienie.
* Dźwięki poniżej 35 dB nie są szkodliwe dla zdrowia, ale mogą wzbudzać irytację odbiorcy.
Dźwięki powyżej 75 dB powodują nadciśnienie tętnicze, bóle głowy czy zaburzenia pracy żołądka oraz dyskomfort, który prowadzi do wzrostu wydzielania adrenaliny.
Hałas, który przekracza 85 dB osłabia a także powoduje ubytek słuchu. Powyżej 120 dB może nastąpić mechaniczne uszkodzenie słuchu.
NALEŻY PAMIĘTAĆ, IŻ DO HAŁASU MOŻNA SIĘ PRZYZWYCZAIĆ NATOMIAST NIE MOŻNA DAĆ SIĘ ZWIEŚĆ!
MIMO PRZYZWYCZAJENIA, HAŁAS WPŁYWA DESTRUKCYJNIE NA ORGANIZM LUDZKI.
Hałas w miejscu pracy:
Pracodawca zobowiązany jest do przeprowadzania regularnych pomiarów natężenia hałasu w zakładzie pracy.
W przypadku, gdy na stanowisku pracy występuje ciągły hałas o wartości, która przekracza 85 dB – pracodawca jest zobowiązany zapewnić pracownikowi środki ochrony słuchu (ochronniki słuchu). Należą do nich zatyczki lub nauszniki o odpowiednim stopniu tłumienia.
Zgodnie z wytycznymi – obowiązkiem pracodawcy jest wyeliminowanie każdego rodzaju zagrożenia w miejscu pracy – zatem także i hałasu. Można to zrobić poprzez zmianę procesów technologicznych, które wpływają na zmniejszenie hałasu, np. wymianę maszyn oraz innych urządzeń technicznych produkujących jak najmniejszy hałas, nieprzekraczający dopuszczalnych wartości.