Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS
17.05.2024
Międzynarodowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS odbywa się co roku w trzecią niedzielę maja. Jest jedną z największych kampanii zwiększania świadomości o HIV/AIDS na świecie. W tym roku obchodzony będzie 19 maja.
Po raz pierwszy Światowy Dzień Pamięci o Zmarłych na AIDS obchodzony był w San Francisco i Nowym Jorku w 1983 r. Organizatorzy chcieli uczcić pamięć tych wszystkich, którzy odeszli z powodu epidemii oraz zwrócić uwagę na potrzebę pomocy osobom żyjącym z HIV i chorym na AIDS.
Ten dzień to nie tylko wspomnienie - to okazja do edukacji na temat HIV/AIDS oraz prowadzenia dialogu społecznego na rzecz profilaktyki, opieki i leczenia oraz walki ze stygmatyzacją osób żyjących z HIV. Do tej pory nie wynaleziono jeszcze skutecznej szczepionki na HIV/AIDS, dlatego najskuteczniejszą metodą uniknięcia AIDS jest właśnie profilaktyka.
Zakażeniu HIV możesz zapobiec.
Jeśli zdarzyła Ci się sytuacja, podczas której wystąpiło ryzyko zakażenia, natychmiast zgłoś się do najbliższego szpitala zakaźnego.
Takie sytuacje to m.in.:
- kontakt z krwią osoby zakażonej HIV, np. po zakłuciu nieznaną igłą
- przemoc seksualna.
Im szybciej przyjmiesz leki, tym większą masz szansę na pozbycie się wirusa z organizmu i uniknięcie zakażenia. Najlepiej przyjąć leki w ciągu pierwszych 3 godzin. Po 48 godzinach jest już za późno – leki nie zadziałają.
Przestrzegaj kilku zasad bezpieczeństwa!
- Zachowaj ostrożność, gdy ktoś się skaleczy.
- Zabiegi kosmetyczne i tatuaże wykonuj tylko u wykwalifikowanych osób, w sprawdzonych miejscach.
- Nie pożyczaj maszynki do golenia, szczoteczki do zębów i innych przyborów kosmetycznych.
- Jeśli używasz strzykawek i igieł – upewnij się, że są sterylne.
- Unikaj przygodnych kontaktów seksualnych, a jeśli takie Ci się zdarzą - używaj prezerwatywy.