Akcja ważenia tornistrów uczniów
12.12.2022
Akcja ważenia tornistrów uczniów
W listopadzie pracownicy Higieny Dzieci i Młodzieży oraz Promocji Zdrowia dokonywali oceny obciążenia uczniów ciężarem tornistrów w wybranych szkołach.
Założeniem akcji było uświadomienie uczniom, jakie skutki niesie za sobą nadmierne obciążanie kręgosłupa zbyt ciężkim plecakiem. W tym celu podjęte zostały działania skierowane do uczniów, rodziców i nauczycieli:
- zważono plecaki uczniów,
- przeprowadzono z dziećmi pogadanki na temat zawartości plecaków oraz wad postawy,
- odbyły się pokazy prawidłowego pakowania i zakładania plecaków,
- szkołom przekazano materiały oświatowo – zdrowotne nt. wad postawy, zaleceń dot. właściwego pakowania i wyboru plecaka szkolnego,
- skontrolowano, czy szkoły zapewniły uczniom możliwość pozostawienia w placówce części podręczników i przyborów szkolnych
Badaniami objęto 20 oddziałów w klasach I –V. Ogółem zważono 426 plecaków. Założono, że ciężar plecaka powinien mieścić się w normie 10% – 15% wagi ciała ucznia. Pomiary wykazały, że:
– 39% uczniów klas I-V nosi plecaki nie przekraczającej 10% masy ich ciała.
– 49% uczniów klas I-V nosi plecaki mieszczące się w normie między 10% a 15% masy ich ciała.
– 12% uczniów klas I-V nosi plecaki przekraczające 15% masy ich ciała.
Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 31.12.2002 r.
w sprawie bezpieczeństwa i higieny w publicznych i niepublicznych szkołach i placówkach
( Dz. U. z dnia 2003r. nr 6 poz. 69 z późn. zm.) dyrektor powinien zapewnić wszystkim uczniom bezpieczne i higieniczne warunki w szkole, a także bezpieczne i higieniczne warunki uczestnictwa poza szkołą. Plan dydaktyczno-wychowawczy szkoły powinien uwzględniać potrzebę równomiernego obciążenia dzieci i młodzieży zajęciami w poszczególnych dniach tygodnia. Wszystkie szkoły w pomieszczeniach swoich zapewniają uczniom możliwość pozostawiania części podręczników i przyborów szkolnych.
Złe nawyki związane z noszeniem zbyt dużego obciążenia na plecach oraz utrzymywaniem nieprawidłowej postawy ciała, mogą przyczynić się do bólów kręgosłupa, zmniejszenia pojemności płuc i nieprawidłowej statyki ciała, a w efekcie doprowadzić do poważnych schorzeń ortopedycznych i neurologicznych.