Dlaczego azbest jest niebezpieczny?
08.03.2024
Azbest jest materiałem praktycznie niezniszczalnym, dlatego znalazł zastosowanie jako element pokryć dachowych oraz elewacji budynków. Jego włókna, niewidoczne gołym okiem, wdychane wraz z powietrzem, pozostają na zawsze w płucach. Dlatego szkodliwe działanie azbestu nie musi pojawić się natychmiastowo, może być widoczne dopiero po wielu latach. Azbest jest substancją o udowodnionym działaniu rakotwórczym dla ludzi.
W związku z negatywnym wpływem azbestu na zdrowie człowieka, w Polsce obowiązuje ustawa z dnia 19 czerwca 1997 r. o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest (Dz.U. z 2020 r. poz. 1680).
Azbest wykazuje działanie chorobotwórcze w wyniku wdychania przez człowieka włókien zawieszonych w powietrzu. Włókna uwalniają się w wyniku uszkodzeń mechanicznych wyrobów azbestowych, korozji płyt azbestowo-cementowych, demontażu lub uszkodzeń innych wyrobów azbestowych np. izolacji, części instalacji elektrycznych i ciepłowniczych.
Obecnie w naszym kraju realizowany jest „Program oczyszczania Kraju z Azbestu na lata 2009-2032”, którego celem jest upowszechnienie wiedzy dotyczącej bezpiecznego usuwania wyrobów zawierających azbest oraz edukacja na temat szkodliwości tego surowca.
Usuwaniem oraz zabezpieczaniem azbestu zajmują się wyłącznie wyspecjalizowane firmy posiadające przeszkolonych pracowników, odpowiedni sprzęt, odzież ochronną oraz wymagane prawem zezwolenia (Dz.U. 2005 nr 2016 poz. 1824)(Dz.U. 2004 nr 71 poz. 649). Wykonawca jest obowiązany do zgłoszenia zamiaru usunięcia lub zabezpieczenia azbestu Państwowemu Inspektorowi Sanitarnemu co najmniej 7 dni przed rozpoczęciem prac.
Formularze dla firm zajmujących się usuwaniem i zabezpieczaniem azbestu znajdują się w zakładce Dokumenty do pobrania -> Higiena Pracy.
W Polsce źródłem informacji o chorobach azbestozależnych są dane dotyczące chorób zawodowych. W obowiązującym wykazie chorób zawodowych za choroby i zmiany wywołane narażeniem zawodowym na pył azbestu uznaje się pylicę azbestową, rozległe zgrubienie opłucnej, rozległe blaszki opłucnej lub osierdzia, wysięk opłucnowy oraz nowotwory (nowotwór płuca i międzybłoniak opłucnej).
Materiały
Azbest - ulotkaazbest_ulotka.pdf 2.16MB