W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Komunikat w sprawie pomiarów stężenia radonu

Pierwiastek radon

Komunikat w sprawie pomiarów stężenia radonu

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Łomży informuje, że na zlecenie Głównego Inspektora Sanitarnego prowadzone są działania mające na celu identyfikację terenów, na których poziom średniorocznego stężenia promieniotwórczego radonu w  powietrzu wewnątrz pomieszczeń w znacznej liczbie budynków może przekroczyć dopuszczalny poziom odniesienia, tj. 300 Bq/m3, o którym mowa w art. 23b ustawy z  dnia 29 listopada 2000 r. - Prawo atomowe (Dz. U. 2001 Nr 3 poz. 18 z późn. zm.).

Zgodnie z umową zawartą z firmą ACTE sp. z o.o. z siedzibą w Warszawie przy ul. Krańcowej 49, pomiary średniorocznego stężenia radonu będą wykonane w okresie grzewczym, tj. październik, listopad, grudzień w pomieszczeniach znajdujących się na parterze budynku, m. in. w budynkach użyteczności publicznej tj. szkoła, przedszkole, żłobek oraz w budynkach zamieszkania zbiorowego: dom dziecka, dom pomocy społecznej, internat, dom studencki.

Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Wykonawcę pomiary średniorocznego stężenia radonu będą wykonywane na terenach powiatów z 8 województw, tj.:

woj. lubuskiego (wszystkie powiaty),

- woj. podlaskiego (wszystkie powiaty),

- woj. warmińsko-mazurskiego (wszystkie powiaty), 

- woj. opolskiego (powiaty: prudnicki, nyski, głubczycki, strzelecki, brzeski), 

- woj. świętokrzyskiego (powiaty: kazimierski, jędrzejowski), 

- woj. podkarpackiego (powiaty: rzeszowski, przemyski, sanocki, brzozowski), 

- woj. śląskiego (powiaty: Siemianowice Śląskie miasto na prawach powiatu, będziński, żywiecki),  

- woj. lubelskiego (powiat: lubelski).

W przypadku wytypowana Państwa placówki jako miejsca wykonania pomiarów średniorocznego stężenia radonu, zwracam się z uprzejmą prośbą o włączenie się w  realizację tego przedsięwzięcia.

Pomiary średniorocznego stężenia radonu są finansowane z budżetu Skarbu Państwa, ze środków finansowych pozostających w dyspozycji Głównego Inspektora Sanitarnego przeznaczonych na realizację tego zadania.

Jednocześnie pragnę nadmienić, że pomiary średniorocznego stężenia radonu przy użyciu detektorów śladowych są bezpieczne, a ich celem jest określenie stężenia poziomu radonu, który może występować w budynkach mieszkalnych lub budynkach użyteczności publicznej.

Materiały edukacyjno-informacyjne, dotyczące zagadnień związanych z narażeniem na radon w budynkach, lokalach, pomieszczeniach przeznaczonych na pobyt ludzi są dostępne:

https://www.gov.pl/web/gis/radon2

https://www.gov.pl/web/gis/radon–podstawowe-informacje.

 

Więcej informacji dotyczących radonu znajdą Państwo pod adresem:

https://www.gov.pl/web/gis/krajowy-plan-dzialania-w-przypadku-narazenia-na-radon

https://www.gov.pl/web/poznajradon

https://www.pzh.gov.pl/radon-pochodzenie-i-wplyw-na-zdrowie/.

{"register":{"columns":[]}}